HJÄLP
Jag har två lejonhuvadekaniner kullsystrar på fyra månader som gått alldeles gallant ihop tills igår. Igår var jag ute i hagen i sommarstugan när de plötsligt började bråka med varandra, jag gick ganska snabbt emellan. Jag var nevös och var med dom hela kvällen men de var helt som vanligt och låg bredvid varandra och såg inte alls ut att tycka illa om varandra. Idag när jag vaknade låg det hår tussar överallt i deras rum! Vad ska jag göra? Ska jag sära på dom eller detta ett normalt betedde? De ligger bredvidarandra nu igen och ser inte alls stressade ut men jag är det. Vill att dom ska må bra, båda två! Tacksam för svar
En tanke bara, eftersom dem ändå verkar må bra med varandra nu ändå? Kan dem behövt göra upp om rangordning kanske ifall dem börjar bli könsmogna nu? (Vet inte hur det fungerar med kaniner i grupp)
Medarbetare på Fågelmatning, Djurparker, Vilda djur och Politik i fokus.
Skulle gissa på att de börjar bli könsmogna och därför lite bitchiga. Så länge de inte stressar eller skadar varandra allvarligt så är det nog ingen fara. :)