Äter sämre
Hej! Jag åkte iväg den 16:e och kom hem igen den 21:a. Efter några dagar skrev mamma att Exempel börjat äta sämre. Kom hem och märkte att han faktiskt ätet sämre. Förut slängde han sig över sin pellets på kvällen, nu tar han knappt emot när man sträcker fram en framför honom. Imorse sov han så hårt att han inte hörde när någon pratade med honom. Men i övrigt är han pigg och springer omkring som vanligt. Ska rådfråga veterinär, men tänkte fråga er här om ni möjligtvis vet vad det kan bero på? Han är ute i Hage runt 10 timmar per dag, mer eller mindre.
Vi hade nyligen något rätt likt med Benjie. Varken morgon eller kväll var han särskilt sugen på sina pellets (från att de tidigare varit det bästa han visste) och vi fick nästan truga i honom och locka och hålla på för att han skulle äta. Han åt alltid upp sina pellets, men det tog ett dygn istället för 2 minuter.
Vi testade att dra ner på pelletsmängden (från 2 x 15 gram till 2 x 10 gram, morgon och kväll) och efter ett par dag var pelletsen jättegoda igen! Nu får han återigen 15 gram morgon och kväll och slänger sig över dem med god aptit. Jag vet inte om det är nåt som skulle hjälpa Exempel men det kanske är värt att testa?
Bra att du kontaktar veterinär, om det skulle vara något annat som ligger och spökar på hans aptit. Hoppas han repar sig snart!
Kaninerna Benjie och Luna
Tumblr - ☆ - Instagram
Medlem i Sveriges Kaninvälfärdsförening
Hoppas han blir bättre <3