Kanin iFokus

Kanin

Etikettmat-och-utfodring
Läst 709 ggr
Cindy S
0

Selective för mogna kaniner?

Min syster ville vara snäll och köpa kaninfoder till min 1,5 års franska vädurshona och valde fel Selective. Jag ger vanligtvis denna http://www.zooplus.se/shop/gnagare_smadjur/foder_gnagare_smadjur/supreme/supreme_kaninfoder/278988 men hon köpte http://vetzoo.se/selective-mature-rabbit

Kan jag ge det istället? Alltså blanda ihop båda påsarna(lite i taget tills det blir 50/50) eller bör jag fråga henne om hon har kvittot kvar? Hon får vanligtvis en dl per dag av havre/pelletsblandning, bra hö och en dl torkad ört/färska grönsaker eller liknande varje dag. Särskilt aktiv är hon inte, hoppar runt som en tok ibland bara.

Jessica Jones (2015-)

- Sajtvärd för superhjaltefimer.ifokus.se - Medarbetare för halloween.ifokus.se -

Marsvinsmamman
0
#1

Det går alldeles utmärkt att ge seniorfodret även till din yngre hona. Inga problem alls. Blanda gärna med det du har så blir det ju dessutom lite variation i skålen till ninisen.

Cindy S
0
#2

Så bra. Jag ville inte att hon skulle bli besviken, för hon har det kämpigt just nu.

Jessica Jones (2015-)

- Sajtvärd för superhjaltefimer.ifokus.se - Medarbetare för halloween.ifokus.se -