Kanin iFokus

Kanin

Etikettbeteende-hälsa-och-skötsel
Läst 646 ggr
[Nampheet]
0

Diet

Är detta en bra diet? Elr borde jag sänka med pelletsen? Min kanin får: Fri tillgång till hö o vatt'n Han får 2 matskedar pellets på morgon och kväll Och får grönsaker varje dag!

[Nampheet]
0
#1

Juste, det är en dvärgvädur kanin som är 3 månader gammal

Elsaharr
0
#2

Det känner du nog bäst själv, jag har en hona i samma ålder som jag ger 2 msk pellets men minskar nu under sommaren till 1,5 till att börja med :)

Zingo ;D

mmois98
0
#3

De behöver inte ge grönsaker  (som är godis) varje dag då de lätt kan gå upp i vikt av det, min får fre-lör då det är helg haha :) Just för att det inte ska bli för mycket och att det ska bli något extra gott än att det blir som en vana för mina haha :)) Men om du inte märker att den går upp i vikt osv så ska det inte vara ett så stort problem, det känner du av bäst själv :)

Om din kanin äter rikligt med hö så ska du inte behöva minska mängden, min ena får 2msk pellets per dag dock! Och inte både morgon och kväll, för under tiden så har han pinnar, vatten och hö :)