Kanin iFokus

Kanin

Etikettallmänt
Läst 787 ggr
EmmaLisaH
0

Vilken kanin passar?

Jag är inte så jätte bra på det här med kaninraser och sådant, så jag undrar vilken kaninras som skulle passa till min hermelin/lejonhuvade kanin som vi har hemma. Vi ska skaffa en kompis till henne och vi vill gärna ha en hängörad som är samma storlek som henne:)

missan´s
4
#1

Dvärgvädur är nog det närmaste du kan komma - supergoa kaniner! 😃

Vänliga hälsningar Ellen GladStjärnor

taylor__lambert
1
#2

Dvärgvädur, super härliga! Vet en som hade dvärgvädur hermelin blandning, lika liten som hermelin men hade häng öron, supersött men tror det är svårt att hitta såna då det ofta är hermelin öron som verkar slå igenom.

Sajtvärd på Hundparkour.ifokus & CockerSpaniel.iFokus

Underskatta aldrig värmen från en kall nos Hjärta

Elsaharr
0
#3

Dvärgvädurar är helt underbara! Jag hade en sådan förut som hette Lucky men han blev tagen av en ugla :( Men dom är jättesnälla! Redan efter första dagen jag hade honom kom han skuttande fram till staketet och slickade nästan direkt på mina händer! Sedan kan det ju vara lite olika från individ, men nästintill alla jag känner som har haft en sån har inte ångrat sig!

Zingo ;D

Kaninernasbästa
0
#4

Dvärgvädurer är mysiga! Den jag hade iallafall

Kaninernasbästa
0
#5

Ett tips? är att kolla om någon vill bli av med sin kanin. Som en omplacering och då vet man ungefär hur stor den blir :)