Kanin iFokus

Kanin

Etikettsjukdomar
Läst 800 ggr
[kaninkul]
0

Litet sår

Hej! Upptäckte precis att min lilla hona hade ett minisår på sin baktass. Det är inte inte vid trampdynorna utan uppe på själva tassen. Det är inte alls stort utan mest lite rött och irriterat. Jag har ingen aning om hur det kunnat bli så utan jag upptäckte det bara nu när jag skulle kolla igenom henne snabbt. Hur ska jag göra? Jag har baddat lite med vatten. Vill ju inte heller att det ska bli värre. Tacksam för svar :)

[kaninkul]
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#1

Ser ut ungefär såhär. Tycker inte personligen inte att det ser ut som en böld.

Smultrondraken70
0
#2

Håll koll på det! Jag tycker att Inotyol salva, från Apoteket, skyddar och läker småsår bra, bara det inte är infekterat. Du kan testa, salvan är för spädbarn så den är inte farlig.

[kaninkul]
0
#3

Okej! Tack för tipset!

Jag kollade det idag och det hade blivit mycket bättre!

[Miiika]
0
#4

Vad skönt att det har blivit bra! Jag frågade en gång på Apoteket vad man kunde använda för att smörja in ett sår till min kanin, efter råd från veterinären. De föreslog Aloe Vera, jag köpte en tub och den har använts till alla individer här hemma, både tvåbenta och fyrbenta!

[kaninkul]
1
#5

#4 Tog också på lite aloevera igår. Tror att det var det som hjälpte :)