Kanin iFokus

Kanin

Etikettkaninungar-och-avel
Läst 428 ggr
Alliesson
0

Dvärgvädurshane sökes

Hej! Jag provade att lägga upp detta på dvärgkaniner.ifokus också men tänkte att det är lika bra att lägga upp det här med. Jo, jag har en dvärgvädurshona i färgen manteltecknad chinchilla som jag planerar Att ta en kull av nu i vår. Som rubriken antyder söker jag en dvärgvädurshane. Kraven är att han ska vara liten till växten, enfärgad (eftersom att hon är tecknad), frisk och ha bra temperament. Har du/vet du någon som har det jag söker? Då blir jag superglad om du hör av dig!

Evelina!
1
#1

Ett tips? är att skriva var du bor, för då slipper du sålla bort hanar som bor orimligt långt borta :) Bara en tanke.

/Evelina, sajtvärd på löpning, medarbetare på inredning och kaninhoppning

Peak303
0
#2

Har din hona stamtavla? Jag har en chinchilla hane som är liten till växten. Som är snart 7 månader och väger ca 1,4-1,5kg. :) Han finns nere i Skåne.

-'  Malin Hultman
_' Snowflake's Kaniner, hoppkaniner i Eslöv, Skåne
Portfolio | Instagram-kanin | Instagram-katt 

Alliesson
0
#3

#1 åh självklart, dumma jag:) Bor i Stockholm. #2 hon har inte stamtavla men det kan jag fixa om det behövs då hon är från uppfödning. Din hane låter helt perfekt, bortsett från att han är lite långt bort. Men tack ändå!