Färgfråga (Bild)
Färgfråga…
Vad kan de bli av dessa två?
Viltblå Wienertecknad - Hane- Hermelinkorsning/lejonhuvad
VS Viltgrå rödförstärkt - Hona- Dvv/sachsengold
Bakom Viltblå wienertecknad = Svart otter wienertecknad hermelinkorsning + Lejonhuvad albino (Grå öron + Svans)
Bakom Viltgrå rödförstärkt
Sachsengold + Svart dvv
Allt gott!
/ Moa
Viltgrå. Kanske svart.
albinon är förresten ingen albino om den har grå öron och svans, då är det troligen rysstecknad.
Medarbetare på
Kaninmagazinet.se
#1 Chans till rödförstärkt? Tack! Har sökt men inte hittat vad de kallas! Rysstecknad med röda ögon då. :-)
Allt gott!
/ Moa
#2 Rysstecknade kaniner har väl alltid röda ögon alt. med rubinglans?
/Evelina, sajtvärd på löpning, medarbetare på inredning och kaninhoppning
#3 visste jag inte! Tack :-)
Allt gott!
/ Moa
#3 Yes, det stämmer. Alltid röda ögon
Behandla andra såsom du själv vill bli behandlad
Mina kaninselar m.m. | Min blogg | Min uppfödning | Youtube
#3 #5 Någon av er som tror de kan bli viltgrå rödförstärkta ungar?
Allt gott!
/ Moa
#6 Ja det kan det bli
Behandla andra såsom du själv vill bli behandlad
Mina kaninselar m.m. | Min blogg | Min uppfödning | Youtube
Ja det kan det :)
Medarbetare på
Kaninmagazinet.se
#7 #8 Tack :-) Är det vanligt att man tar "kelkullar" endast utifrån temperament? Alltså bortser från vilka färger som kan komma dyka upp?
Allt gott!
/ Moa
#9. Ja. Faktum är att det tas alldeles för mycket kullar. Men har man köpare och/eller ska behålla själv så ser jag inget problem med det.
Det enda man bör ha koll på är att det är big no att para brokat + brokat.
Medarbetare på
Kaninmagazinet.se
#10 Jo jag vet. Jag har "hållt" mig länge tills nu då jag tycker de är onödigt och att de kan bli jobbigt ifall man inte hittar hem åt kaninerna. Tanken med denna kull, Min superfina kanin Chaplin som blev 11år dog för ett år sedan. Han fick en oplanerad kull med en av mina honor, alla ungarna s blev sålda och har fortfarande kontakt med en som köpte en hane. (hanen på bilden ovan) han är världens finaste och har lika fint temperament som min hane hade så jag tänker isåfall själv behålla en om det blir en hane. Och tror/ hoppas att temperamentet kommer gå vidare och få resten sålda. Men kommer se till att ha rum för alla i värsta fall. :-)
Allt gott!
/ Moa