Kanin iFokus

Kanin

Etikettbeteende-hälsa-och-skötsel
Läst 538 ggr
Cindy S
0

Tycker inte om äppleträd?

Jag har lätt tillgång till äppelträdgrenar, mendet tycker inte Ta-Sia om. Vad annat kan man ge för tändernas skull? Hon tycker om torkad majskolvar, vilket är hårt men onyttigt. Jag vill helst slippa att promenera till en skog någonstanns och googla andra ätbara träd.

Jessica Jones (2015-)

- Sajtvärd för superhjaltefimer.ifokus.se - Medarbetare för halloween.ifokus.se -

Zepp
0
#1

Färska vårkvistar skall det helst vara!

Kaniner, harar, älgar, rådjur.. what ever vet vilket som innehåller näring/minst antinutrienter!

Ljuva dröm att som en svensk se ut, att få lära sig att veta hut.

pernillaoscarsson
1
#2

#1 Tamkaniner tänker inte på samma sätt som vildkaniner då de har vant sig vid att få allting serverat. De kan inte skilja på vad som är giftigt och ogiftigt så som vilda djur gör. Så stoppar du in en giftig gren så finns chansen att kaninen äter den och riskerar då att bli sjuk/dö.

Ts, jag brukar ge mina bokgrenar vilka de älskar! Ibland stoppar jag in någon gren från körsbärsträd. I den här tråden hittar du fler grenar som är ok att ge :)

Zepp
0
#3

#2

Bra aspekt!

Mer tips? på grenar till tamkanniner!

Ljuva dröm att som en svensk se ut, att få lära sig att veta hut.