Sår på ögonlocket
Min lilla kanin har fått något mystisk sår på sitt ena ögonlock, det varar inte utan det är bara som en torr sårskorpa över hela ögonlocket, han verkar inte ha ont eller lida av det men det ser inte så roligt ut.
Är det någon som har en aning om vad det kan vara?
Kan lägga upp en bild om det behövs.
Lägg gärna upp en bild :)
Har du tvättat såret? Gör det i så fall, så kan du kanske få en bättre överblick. Din kanin kan ju ha stuckit sig på ett höstrå, eller annat.
#4 hm… knepigt. Men ögat ser ju bra ut men du säger de brukar vara rött? Hade tvättat några dagar och om det inte blir bättre åkt till veterinären. :)
Mvh Emma, Låt inte rädslan att förlora hindra dig ifrån att spela!
medarbetare på Jack Russell Terrier ifokus
Ingenting på det andra ögonlocket?
Ja, alltså, själva huden precis runt ögonen är naturligt ganska röd så det är svårt att avgöra hur irriterat det är egentligen :/
Nepp, bara på ena ögat, det andra ser helt normalt ut.
Fortsätter väl tvätta rent varje dag och om det blir värre så får jag kolla med vet, men jag har inte sett honom klia eller något sånt så han lider nog inte av det direkt som tur är :)