Kanin iFokus

Kanin

Etikettallmänt
Läst 2054 ggr
jbson
0

Bolåda vs sittplats

Av ren nyfikenhet måste jag bara fråga; När jag ser bilder på bolådor med kaninbebisar så är dom öppna uppåt. Jag har en bolåda men har den vänd åt andra hållet så att den även fungerar som sitthylla. Bara av ren nyfikenhet undrar jag varför man vänder, är det för vår skull att vi ska kunna kika in?

Friggeshoppkaniner
0
#1

Jag har tre väggar, tak, golv + en regel så ungarna inte ska åka med ut ur boet på den 4:e "vägen". Vet att vissa har avtagbart/öppningsbart tak för att kunna kika in och tycker det verkar smart, men det är jag för lat för att bygga :P

michellan97
1
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#2

Jag har en bolåda med öppningsbart tak, så det funkar även jättebra som ligghylla ;)

Michelle

"Glöm dina bekymmer, i morgon kommer nya"

jbson
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#3

Så här ser min bolåda ut

jbson
0
#4

#2 även framsidan ger ju väldigt bra insyn.

michellan97
0
#5

#4 Jag vet, det är för att min lilla tjej inte gillar att krypa in i små "trånga" vrår så tyckte det kändes lättast  att ha det helt öppet 😉

Michelle

"Glöm dina bekymmer, i morgon kommer nya"

[Tilde]
0
#6

Vi gör bolådor av gamla vinlådor (de större). Bara gör ett hål så mamman kan komma in och ut, men har fortfarande en kant så ungarna inte råkar hänga med ut. De fungerar super som sitthylla också :)