
- omplaceringskanin?
Vi har 4 omplaceringshundar hemma som vi tog hand om efter att de blivit vanvårdade av sina förra ägare. Det känns jättehärligt att kunna ge ett djur en ny chans i livet, så nu undrar jag om det finns någon speciell sida för omplacering av kaniner/smådjur?
/laura.

Kolla på blocket! Där finns det alltid massor med kaniner som behöver nya hem!
Fin tanke av dig förresten ;)
Säger som #1 :) Men det finns ju typ olika djurhem och så, t.ex Tigerharen.. ;)
Vet tyvärr inget omplaceringshem, men en jättefin tanke av dig!
- Mvh Emma

Fin tanke :')
/ Cissi, medarbetare på Kanin
www.frihetenskaniner.se

Tack allihop ;') Har kollat runt lite på olika annonseringssidor och så .. Har mejlat på 3 annonser för att veta mer om kaninerna! Vi får se vad som händer ;'P

Hur går det? :)

Jag har ringt på ett syskonpar som (om allt går bra) kommer hit så snart som möjligt! :D De bor hos ett "akuthem" som tog hand om dem eftersom de suttit i skitiga burar utan rent vatten eller hö. Pellets hade de fått någon gång i veckan :(
#7 ska du få dom ?

#8 Jag skrev ju att de kommer hit så snart som möjligt :)
#9 missförståde xD
Vilket ansvar! Underbart att det finns sådanna människor som fixar sig möjlighet till att ta hand om sådanna djur!
MVH
Sofia Genne - www.teamsl.blogg.se

#11 Ja, det är verkligen ett stort ansvar! Men i min familj avgudar vi alla sorters djur, men mest hundar, och vi vill att alla ska ha det bra helt enkelt :)
#12. Tycker det är underbart! Min familj gillar också djur, och har ju faktiskt 2 katter, 3 hästar & 18 kaniner.. Har inte plats till så mycket mer (a) Men när jag blir stoor *haha* vill jag också göra gott för djur, som ni gör (:
MVH
Sofia Genne - www.teamsl.blogg.se

#13 Okej :) Hade vi inte bott på gård hade vi nog inte heller haft så mycket djur :) Men jag har haft tur!
#14 Aww vad härligt att bo på gård! Bor själv ute på landet, och har stor villa & stor tomt, dock inte "gård" om man säger så :( .. Jo, tur har du!! XD
MVH
Sofia Genne - www.teamsl.blogg.se
Väldigt kul att du tar sånna kaniner :) Vilsa gärna bilder sen :)
- Mvh Emma

#15 Jaa, det är underbart! :D Vi har lala möjligheter att skaffa häst, men mamma gillar dem inte :/
#16 Ja, jag ska visa bild sen! :)
#17 bra :D
- Mvh Emma