Kanin iFokus

Kanin

Etikettbur-och-aktivering
Läst 447 ggr
[Lollo 97]
1

Prov byta bur?

Jag hade tänkt prov byta bur i två veckor åt min ena kanin. Vi har ett gammalt skjul som han ska få flytta in i. Jag har ju då märkt att an gillar att röra på sig väldigt mycket och därför vill jag ha en större bur till honom. Men där han bor nu har han två kanin grannar. Så nu kommer dom inte bo så nära varandra men kommer självklart träffas varje dag. Så kan jag flytta honom från de andra kaninerna? Kommunicerar kaniner med varandra?

(Ber om ursäkt för rörigt inlägg)

[Lollo 97]
0
#1

.

[AnimalLover1]
0
#2

Ja kaniner är ju kolonidjur och trivs av att se och höra andra kaniner. Men dina andra två är väl honor? Om han inte är kastrerad så kanske han blir sådär upphetsad, men annars tror jag det går bra :)

Fridaaaa
0
#3

#1 Tänk på att inte putta upp tråden samma dag du gjort den 😉

#0 Ja kaniner kommunicerar precis som andra djur.
Är man inte mycket med sin kanin bör man ha kaninen så den ser/hör andra kaniner, tycker jag personligen OM det går såklart 🙂 Tror du märker om han ändrar beteende ellerså.

 Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.