Kanin iFokus

Kanin

Etikettmat-och-utfodring
Läst 268 ggr
[AnimalLover1]
1

Komplettering

Ni som inte ger kraftfoder till era kaniner, vad kompletterar ni med? Om ni ens gör det. Förutom grönsaker och bladgrönt då som alla kaniner ska få varesig om de äter kraftfoder eller inte.

VildaVittra
1
#1

Ger man inte kraftfoder alls så ger man ju endast gräs/hö. Menar du snarare på vad vi som inte ger pellets kompletterar med? För kraftfoder är ju saker som pellets, spannmål osv.

Hur förberedd är du egentligen för krig, arbetslöshet, bränder eller sjukdom? Läs mer på Prepping iFokus

[AnimalLover1]
1
#2

#1 Men finns det folk som bara ger gräs/hö? Eller ger de också spannmål? Jag menade vad de som inte ger spannmål/pellets alls ger som komplett.

VildaVittra
2
#3

#2 Har man ett bra hö behövs inte något annat, raser som gotlänningen ska klara sig på enbart hö, så ja, det finns.

Hur förberedd är du egentligen för krig, arbetslöshet, bränder eller sjukdom? Läs mer på Prepping iFokus