Kanin iFokus

Kanin

Etikettfärger-teckningar-och-raser
Läst 1323 ggr
pelleozzy
0

Färg?

Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.

Hejhej!

Jag har en lejonhuvad kanin och en lejonhuvad dvärgvädur, men jag vet inte riktigt vad de har för färg. Någon som har någon liten aning om vad de kan vara för färg?

Första bilden är på Pelle, om ni vill ha bättre bilder är det bara att säga till:)

pelleozzy
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#1

Här är Ozzy

[Sockertoppens_kaniner]
0
#2

På bilden på Pelle, tycker jag att han ser viltbrun brokad ut. Men jag kan ha fel! :) Ser inte hela Ozzys kropp, så det är svårt att säga.

farvendal
0
#3

ser ut som enbrun  zobeljapan tycker jag. Här är en likadan: http://kaninfarg.se/images/fargsiamesbrunjapan.jpg

eller så är det en äkta brun/vit japantecknad. så svårt att se skillnad.

Medarbetare på

Kaninmagazinet.se

[Sockertoppens_kaniner]
0
#4

#3 Är zobel och siames samma sak? Eftersom du skrev att du tror att det är en brun zobeljapan, men på bilden som du länkade till står det siames/brun japantecknad. Blir lite förvirrad! :S

Peak303
0
#5

#4: Nej det är inte samma sak. 

Zobel stoppar pruduktion av gult pigment och bleker färgen kaninen har på vissa delar av kroppen. En Siames är en sk. "gul zobel".

Från kaninfarg.se:

"Kan förväxlas med:

Siames/svart japantecknad, detta är en variant där det istället är zobelanlaget som reducerar den gula färgen och kaninen är egentligen inte äkta vit/svart japan. En siamesjapan kan man känna igen på att den har viss siamesteckning, se bild nedan. Dock kan kanske även en enfärgad vit/svart japan se ut så då det ju genetiskt är en japantecknad sallander. Siamesjapaner kallas ibland för zobeljapan, detta är ett lite missvisande namn då det inte är en zobel med japanränder utan en siames."

Jag hade en egern/vit zobel japan tidigare som var vit på nästan hela kroppen förutom på öron och runt nos där hon var gulaktig. 
http://snowflakeskaniner.weebly.com/uploads/5/0/9/1/5091380/323059_orig.jpg En zobel/siames japan kan se ut på många olika vis. Nästan helt vit till att vara rätt gul i det vita.

-'  Malin Hultman
_' Snowflake's Kaniner, hoppkaniner i Eslöv, Skåne
Portfolio | Instagram-kanin | Instagram-katt 

[Sockertoppens_kaniner]
0
#6

#5 Tack för ditt svar! :D Men vad menar då #3?

farvendal
0
#7

#6 menar som det står i #5:) zobeljapan är egentligen ett litet missvisande namn

Medarbetare på

Kaninmagazinet.se

pelleozzy
0
#8

Tack så jätte mycket, kaninen på sista bilden har en grå fläck på nosen sen är han nästan helt vit fast några svaga fläckar på ena sidan. Tack igen!

[Sockertoppens_kaniner]
0
#9

Kan Ozzy vara vit/svart japantecknad kanske? :)

[neptunens]
1
#10

Du har ingen bättre bild på Ozzy? Omöjligt att säga vad han är för färg på den där bilden.
#9, Inte särskilt troligt att han skulle vara en äkta japan s/v :-)

[Sockertoppens_kaniner]
0
#11

#10 Gissade bara, varför kan han inte vara det? :)

Peak303
1
#12

#11 för att vara äkta vit/svart krävs det att kaninen har genen "achi" dvs samma a-locus gen som chinchillan.

-'  Malin Hultman
_' Snowflake's Kaniner, hoppkaniner i Eslöv, Skåne
Portfolio | Instagram-kanin | Instagram-katt 

[Sockertoppens_kaniner]
0
#13

#12 Jaha, okej! :)

pelleozzy
0
#14

Här kanske man ser bättre!:)

pelleozzy
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#15

Oj det kom inte upp någon