Vilken vattenflaska?
Om 2 veckor får jag hem en ny kanin och ska köpa en ny vattenflaska till henne. (hon är ca 10 veckor när jag hämtar henne) Vilken storlek (ml) tycker ni jag ska ta? Ska köpa den på granngården hade jag tänkt. Vet inte om jag satte i rätt kategori
Jag tycker att 600ml är lagom till mina två :) Minst 300ml hade jag haft iaf.
Sajtvärd för Australian Shepherd.ifokus!
320 ml tycker jag är lagom till en kanin om man väljer att ha flaska. (dvärgkanin då, stora raser kräver ju större såklart)
(jag har bara skål till mina nuförtiden)
Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.
Det blir 320 eller 600 ml
Vattenautomaterna tycker jag är bättre. Det kommer mer vatten så de slipper bli så frustrerade.
Jag har den lilla varianten (½ l) och det räcker fint, hellre fylla på med fräscht vatten oftare om det dricker mer.
#4 Hur funkar den och vart kan man köpa?
#5, Gnagarboden.se har blandannat 🙂
Jag rekommenderar vattenskål 🙂
Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.
#7 Jag har haft vattenskål innan men tycker att mina andra kaniner bara lägger spån i skålarna. Det kanske funkar bättre med skålar som sitter fast på gallret?
#8 Du kan ju testa eller ha på upphöjd plats som hustak eller sitthylla, så får jag köra till mina 🙂
Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.