Kanin iFokus

Kanin

Etikettbeteende-hälsa-och-skötsel
Läst 310 ggr
Mannez
0

Dvärgharar

Hej!

Jag har själv inte haft ensärskilt bra erfarenhet av dvärgharar, men känner mig otroligt lockad av denna ras och skulle mycket väl kunna tänka mig att kanske börja föda upp sådana (det är dock inget mer än bara funderingar).

Men tyvärr har alla dvärgharar jag träffat varit extremt aggressiva och jag vet att de har väldigt speciellt temperament, men det skulle vara väldigt intressant att höra vad ni har för erfarenhet av denna ras.

Hälsningar Amanda och kaninerna

Svado
0
#1

På vilket sätt har du upplevt de aggressiva? 

Bits dem när man håller dem i famnen eller hur går det till? :)

Linnea Adler
Hemmansägarens smådjur - uppfödning av kaniner & marsvin i hemmiljö.
Västerbottens Län - Storuman

Mannez
1
#2

1# Alla har varit väldigt vaktiga i buren, de flyger fram och slår med tassarna och bits. Men det finns många kaniner som är beskyddande av sitt revir.

Sedan har många av den varit lika dana vid hantering, i Hage och i famnen.

Hälsningar Amanda och kaninerna

Melao
0
#3

Min syster har en dvärghare, här skriver hon lite om hur det är att vara dvärghare-människa. http://kaninmagazinet.se/2014/june/att-aga-en-dvarghare-2.html

Oho för att satsa det sista på mirakel!