Kanin iFokus

Kanin

Etikettbur-och-aktivering
Läst 828 ggr
Mita75
0

Tips på burinredning

Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.

Buren som tre av våra lejonkorsningar ska gå i till hösten. Behöver tips? på spännande och lockande inredning, tankar på hur och var man bäst ger dem hö (höhäck / lägga på 'golvet') pellets och vatten. Leksaker? Ge mig era bästa tankar. ☺️ Husen är platsbyggda och går ej att flytta på.

Fridaaaa
1
#1

Jag ger mina kaniner hö på burgolvet. Tycker det är bättre.
Testat höhäck med lock, även sån man kan ha utanför en innebur, men nä varken jag eller kaninerna gillade det, så kör på hö i en hörna av buren 🙂

Mina får vatten i skål, även pellets. 
Leksaker har de inga. Blir hus, tunnel och sån inredning istället.

 Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.

[Gretajossefina]
1
#2

Jag har satt ihop 2 st 1 meters burar. I dem brukar jag variera lite. Men brukar alltid hänga äppelgrenar vid gallret, de tycker en av mina kaniner väldigt mycket om. Sen har vi ett större hus i buren och massvis med Hö. Har leksaker med bjällror som den minsta tycker om att kasta iväg :) har även en toalett där dem går på toa :)

Storip
1
#3

Jag har lagt in rör/tunnlar till mina kaniner. :)

https://sites.google.com/site/vargidetskaniner/home


Mita75
0
#4

Någon som har de här tunnlarna i halm/gräs (?) som man kan köpa? hur länge håller de? Äts de upp fort? Eller är de vanliga katt-tunnlarna att föredra?

[Linneamattiasson95]
0
#5

Jag har:) drm äts inte upp fort! Mina leker i dem mest :)