Kanin iFokus

Kanin

Etikettkaninhoppning-och-selar
Läst 457 ggr
Flippa
0

Varm dag

Ska man undvika att hoppa med sin kanin en varm dag?

Mysofi
0
#1

Vet inte riktigt, tror det, men ska man absolut hoppa med den kan man göra det i skuggan!

Flippa
0
#2

#1 Okej :) tack

twinnie
0
#3

Tycker inte det är så smart. En varm dag som denna ska kaninen ta det lugnt!

Flippa
0
#4

#3 Okej..

KajsaM
0
#5

Man ska inte hoppa med kaniner en varm dag :)

Qnas
0
#6

Det beror på, om det ligger på 20-40grader, abslout inte, men mellan 10-20 med svala vindpustar & man bara känner att det är den perfekta dagen är det helt OK! :D;P

Flippa
0
#7

#6 Okej :)

Nathalieee
0
#8

Nja  , du behöver ju inte precis träna en varm dag . Men på dom flästa sommar tävlingarna är de jätte varmt . Och de går bra fast kaninerna måsste ha mkt vatten, och transport burarna brukar jag ställa i skuggan .

ciss
0
#9

Tycker inte att man ska hoppa i onödan en varm sommardag. På t.ex tävlingar så är det ju en sak, men är det jättevarmt och man vill hoppträna så kan man ju skjuta upp det någon dag tills det blir svalare.

Om du ABSOLUT ska hoppa så var i skuggan i alla fall :)

/ Cissi, medarbetare på Kanin
    www.frihetenskaniner.se

Flippa
0
#10

Okej :)

Tisdus
0
#11

Man ska inte hoppa med kaninen när det är varmt ute, kaniner är hyperkänsliga och om man hoppar en varm sommardag är det nästan 100% chans att kaninen får värmeslag. Vänta tills kvällen har lagt sig med att hoppa. :) Då är det svalt för både dig och kaninen.

Keligast
0
#12

Du kan vänta till ikväll när det börja bli svalare :)

Flippa
0
#13

#12 Joo,  det kan man ju :)