Greenwoods dvärgkaninfoder?
http://www.zooplus.se/shop/gnagare_smadjur/foder_gnagare_smadjur/kaninfoder/greenwoods/343083#more
Vad säger ni om detta foder, ser det bra ut?
Jag får hem en dvärgvädursunge om en vecka, letar såklart efter det bästa fodret. Har fått rekommenderat Rabbit royale, det har jag givit till mina marsvin tidigare och varit mycket nöjd. Men detta greenwoodfoder blev jag nyfiken på. 🙂
imoon - medarbetare på Marsvin i Fokus
Jag get det som godis och de älskar det! Anledningen till att de inte får det som foder är att jag tycker inte de höll hullet på det riktigt och blev lite matta i pälsen. Men har man en kanin med lågt energibehov (typ en dvv) eller ett bra hö (mitt är lite halvkasst, letar nytt) så tror jag det kan funka bra som enda torrfoder :)
Det är svårt att ge bort vänlighet.
Den kommer hela tiden tillbaka till dig.
www.hoppfullt.blogg.se
Jag har det både som foder och godis. Kaninerna älskar det, men lite mer svårfödda kaniner behöver ganska mycket för att hålla hullet på det. Jag blandar ut det med Stampe för den rexpälsade men min normalpälsade dvv klarar sig bra på en normal portion greenwoods. För hennes skull gillar jag att jag kan ge ganska mycket utan att hon blir tjock.
Oho för att satsa det sista på mirakel!
Tack!
Jag bor på Gotland och har inte hittat något rimligt sätt att få tag på Rabbit Royal här (dyr frakt överallt och det finns inte på djuraffären). Men detta foder kanske kan blandas med Cuni complete eller Selective, som jag kan få tag på här?
Fast med tanke på vad #3 skriver kanske det funkar för min dvv. Han ska gå som sällskapskanin framförallt, jag har även tänkt att vi ska prova på hoppning.
imoon - medarbetare på Marsvin i Fokus