Kanin iFokus

Kanin

Etikettbur-och-aktivering
Läst 790 ggr
Lexie82
0

Toaströ?

Använder i dag vanligt burspån i min kanins toalåda, resten av buren har jag halm i. Funkar jättebra, och han gör sällan ifrån sig nån annanstans än just i sin toalåda. Kissar ALDRIG nån annanstans i buren.

 Nu har jag börjat med hampaströ till mina hamstrar, och undrar om någon har några erfarenheter av om det funkar till kaninen också? Vore ju smidigt att kunna använda samma strö till alla djuren.

Mari
0
#1

Jag testade hampaströ till mina marsvin och även kaninen samtidigt. Han verkade inte bry sig att det var något annat i hans låda.

Dock gillade jag inte detta strö, tycker mer om lukten av spån och tyckte detta inte sög upp lika bra, var även lite hårdare (tyckte marsvinen inte verkade gilla att gå på det)

Sajtvärd för Djurfoto
www.mariekengren.se