Kanin iFokus

Kanin

Etikettkaninungar-och-avel
Läst 477 ggr
senna
0

Könsbestämmning?

Vet du någon sida som visar bilder (eller har en riktigt bra textförklaring) på hur man könsbestämmer kaniner?

KvirrZ
0
#1

Pröva den här xD

När du trycker ut den lilla "snoppen" så tänk dig en kon, om ena sidan på konen har en skåra så är det en hona och om konen är hel så är det en hane x)

- Mvh Emma

senna
0
#2

#1 - hahah, okej. (;

Men vaddå, kommer det upp en liten "pinne" (xD) på bådas könsorgan eller?

[Niike]
0
#3

Tina brukar vara bra på att förklara:) *TIIINA!*

Matilda_91
0
#4

#1: Vadnu? Hahah nu blev jag osäker. Din beskrivining stämmer bra på mina hanar, dvs det kommer ut en liten kon och längst ut är det en liten skåra.

På honorna är det däremot bara en lite längre skåra.

senna
0
#5

#4 - haha, nu blev jag förrvirrad! xD

Kristiansson
0
#6

jag blir också förvirrad. Detta är någonting jag brukar ha väldigt svårt för.

NoName
0
#7

Men hon jag fick kaninen visade mej idag. På killen så sicker det upp en sak och är som ett hål bara och på tjejen så stakc det me upp en sak med det va som enn skåra typ .. >.< xD

NoName
0
#8

sak! haha låter knäppt.. men va ska man säja? xD

ciss
0
#9

Killarna har också en skåra typ, fast mindre?

/ Cissi, medarbetare på Kanin
    www.frihetenskaniner.se

KvirrZ
0
#10

Hanarna har som ett hål/skåra högst upp medans honorna har längre skåror. ^^

- Mvh Emma

Tina-A
0
#11

Det pluppar ut på båda men hanarnas är mer kompakt. Honornas delar sig mer.

.: Dance like there is no tomorrow :.

[Lyssna på någon av mina låtar -
”Jag är en liten bajskorv” på Spotify]

callo
0
#12

Hanarnas är nästan helt "runt" där uppe på toppen kan man säga, medans honans "skåra" går ner mer mot huden lite avlång alltså.

senna
0
#13

okej, tack för alla förklarningar. :D
ska testa imorgon om jag lyckas. (:

Lolitas
0
#14

Hur gamla är ungarna? Snoppen utvecklas inte förän efter ett tag. Jag könsbestämmer ungar när de är 1 vecka. det är enkelt.

Honans kön har en tät anknuting till anus och vecklas ut som en rak skåra från anus med ett utrymme på ca 1mm mellan skåran och pricken. Hanarna visar upp en prick, den kan vara lite lätt oval dock, pricken pekar ofta snett uppåt och har större mellanrum från anus än honkönet.

Är det ungar är det viktigt att du håller könet korrekt, annars ser alla ut som honor! Enklast är att hålla det mellan pekfinger och tumme.

senna
0
#15

Nu har jag kollat ungarna och det visade sig att det är 4 honor och 3 hanar.

Ska dock kolla igen när de fyllt 6 veckor, för säkerhetens skull.
                           Tack alla för hjälpen och era tips?! (: