sammanföra 2 unga kaniner
Hej
Liten fråga, om 2 veckor kommer jag att få hem en fransk vädurs hona på 8 veckor till min då 14 veckors hona.
Hur gör jag det bästa med att föra dom samman, Scooby som jag har nu, är väldigt kelig utav sig och pussar gärna sönder en om hon skulle få chansen, hon bor ute i en "överdriven" stor bur. så hon är väldigt snäll av sig har aldrig gjort några utfall eller visat dominans….så jag hoppas att det kommer att gå bra, men lite tips? tar jag tacksamt emot =)
Det är bäst att göra det på ett ställe där det inte är någons revir tex. En utehage och inte i någons bur, funkar oftast bäst. Och sätt Inte ihop dem, och sära, sätt ihop dem, sära osv. Det blir ofta mer stressande, det är mina tips?!
tack för ditt tips?, vet att dom kanske kommer att slås lite om rang osv, dom är både utekaniner, så det kommer nog att få ske i en utehage, eller något likande så ska jag göra jätte rent hos min hona, så får hon vara på balkongen medans jag hämtar hem den nya =). sp får vi hoppas på det bästa =)