Kanin iFokus

Kanin

Etikettallmänt
Läst 908 ggr
Novelia
2

Tolkning av JV

Jag undrar vad jordbruksverket egentligen menar med detta: 

Minsta utrymme

Kaniner behöver plats att röra sig på. Djurskyddslagen anger hur stor yta en kanin minst ska ha. Ett utrymme för kaniner får gärna vara större men aldrig mindre än måtten i tabellen nedan. Eventuella hyllplan räknas inte in i ytan.

Menar dom attjag kan ha en yta på tex 98 cm och sätta en hylla i mitten så att det blir som 2-våningar och ändå räkna utrymmet som 98 cm högt? Eller menar dom att jag INTE får göra det? … Räknas buren automatiskt bara som 49 cm hög då och blir alltså inte godkänd?

I have no sympathy for people without empathy

Fridaaaa
0
#1

De menar att om buren är 100cm lång och du har hyllplan på 10 cm av dem, blir bara buren 90 cm = inte godkänd.
Så uppfattar jag det i alla fall.

Har du har våningsbur, räknas varje våning för sig. En hylla räknas inte som en våning.

 Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.

Novelia
0
#2

Så om jag har en bur som har 2 våningar så får jag inte räkna med båda våningarna i ytan utan bara en av dom?

Så istället för 98 cm hög så är buren bara 49 cm och alltså inte godkänd även om kaninen har två stycken 49 cm höga våningar? …

I have no sympathy for people without empathy

Fridaaaa
0
#3

#2 Precis. Varje våning räknas var för sig.
Så varje våning måste ha godkända mått.

 Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.

Novelia
0
#4

Okej :) Thanx. Mailade JV för säkerhets skull.

I have no sympathy for people without empathy

Fridaaaa
0
#5

#4 Ja gör du det, men det är det svaret jag har fått, att varje våning räknas för sig 🙂 Alltså om man har våningsbur.

 Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.

Novelia
0
#6

Jag mailade dom innan du svarade, jag antar att dom svarar lika. Men det är ändå bra att få svar ifrån dom även för då vet jag ju verkligen hur dom menar. 

:) Det är bra att varje våning räknas för sig. Ju större desto bättre. Lite surt bara om buren är stor fast att man satt som 2 våningar vilket gör att den blir för liten, speciellt när det handlar om 1 endaste jävla centimeter.  😂😜Blir att snickra om.

I have no sympathy for people without empathy

Mantissa
4
#7

Men vänta, skulle en hylla dras minus på bottenarean? Det låter knasigt. Det samma skulle gälla för all inredning i så fall som kaninen kan stå på (där takhöjden inte är lika med godkänd burhöjd, tex på ett hus).

Jag tolkar texten som att om man har en bur som är 100 lång och en hylla på 20 cm så får man räkna burens längd så som den är. Man får däremot inte tillgodoräkna hyllans mått som "extra burutrymme". Har man en bur i två våningar bär detta rimligtvis inte räknas som hylla utan som just extra burutrymme eftersom kaninen kan använda det som sådant.

Jag vill gärna läsa svaret du får från SJV ang detta

Fridaaaa
1
#8

#6 JBV är dock luddiga med sina svar ibland och finns dem som fått olika svar därifrån 😛 Men får se vad de svarar 🙂

1 cm hade jag inte snickrat om för, det gör inte så stor skillnad 😛

#7 Ja det är nog tolkningsfråga (som mycket annat på jbv tyvärr), så får se vad de svarar 🙂 Men låter ju lite konstigt om det skulle dras av, men bara så jag tolkar det.
Nej två våningsbur så räknas inte ena som hylla utan 2 ihopsatta burar kan man säga 🙂 Hylla är ju själva sitthyllan. Det räknar inte jag till våning.

 Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.

Novelia
0
#9

#7 Så du hade räknat det som att buren är godkänd höjdmässigt? …

I have no sympathy for people without empathy

hobbymupp
1
#10

Jag tror de menar att du inte kan säga att du har 1,5 kvm yta om du har en botten på 1 kvm och sen en hylla på 0,5 kvm. Dvs man kan inte räkna den totala ytan som bottenyta + hyllans yta. Annars varar de ganska fort på mail, så du lär få svar snart :)

Novelia
0
#11

#8 Jo, det är stor skillnad på godkänd och icke godkänd :/ Även om jag inte tror jag blir anmäld av jordbruksverket för den där centimetern ;) 

#8 Det jag menar är verkligen 2 våningar. Hyllan är ett hus som kaninen kan ta sig upp på nästa våning med hjälp utav.  Så buren har både hus OCH 2 våningar. Huset är som ett litet trappsteg som kaninen först hoppar upp på för att sen kunna hoppa upp till nästa våning.

I have no sympathy for people without empathy

PrinzeZz
1
#12

#9 en sitthylla räknas inte in i arean även om maxhöjden under/på hyllan sällan blir minst 50cm, men har du en bur med två hyllplan där höjden är 49cm på varje höjd, alltså 98cm totalt så går det inte att räkna buren 98cm hög, utan den är 49cm hög och inte godkänd.

Kortaste sidan får vara minst 50cm, vilket även gäller höjden.
Måtten jag skrivit gäller dvärgkaniner, har du däremot en mindre dvärgkanin skulle jag inte bry mig särskillt mycket om den där sketna centimetern

Medarbetare på kaninhoppning.ifokus.se | Rosvalla-katastrofen 20/2 2010 Måne 
Uppfödning av hoppkaniner | Hemsidan | Bloggen |

Novelia
0
#13

#10 Nej, det förstår jag också : ) Det är höjden jag är intresserad av för resten vet jag är godkänt på buren. Om jag får räkna med båda våningarna (som egentligen blir som en hylla eftersom att kaninen kan hoppa upp och ner genom ett hål) så är buren godkänd.

I have no sympathy for people without empathy

Fridaaaa
0
#14

#13 Hur ser din bur ut? Har du bild?

 Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.

Novelia
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#15

har ingen bild men kan ta en när det blir ljust. Men den ser typ ut såhär: 

✨ För mina kreativa skills.

I have no sympathy for people without empathy

Fridaaaa
0
#16

#15 Då är det en 2 våningsbur = varje våning räknas för sig.

 Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.

Novelia
0
#17

Alltså inte godkänd..

I have no sympathy for people without empathy

Fridaaaa
0
#18

#17 Nepp. Men jag hade inte byggt om för 1 cm om jag ska vara ärlig 😛 Om man inte kan höja översta på ett smidigt sätt 😉

 Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.

Novelia
0
#19

Jo. Det går att göra ganska lätt som tur är.

I have no sympathy for people without empathy

Fridaaaa
0
#20

#19 ok 🙂 
Är den hemmabyggd eller är det köpebur från affär? För tyvärr är det vanligt att köpeburar från t.ex djuraffärer inte har godkända mått 😕

 Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.

Novelia
0
#21

Min pappa har byggt den :) Kaninerna hade världens bästa bur (även den har min pappa byggt) tills jag flyttade och var tvungen att ha en mindre. Så vi byggde ihop den här lite snabbt. Min kanin var 15 år och jag skulle inte ha några fler efter honom så vi gjorde en bur som skulle passa honom den sista tiden men samtidigt var tvungen att få plats på min balkong. Vi hade bara en vecka på oss och gjorde det bästa vi kunde under tidspress, därav lite ogenomtänkt med höjdmåttet, annars hade vi fått med den där centimetern :P Vi kollade måtten men pappa tolkade JV som så att den skulle vara godkänd. 

Anledningen till att jag verkligen ville veta var för att jag ska sälja buren och jag tror att det blir svårt om den där centimetern fattas..

I have no sympathy for people without empathy

Fridaaaa
1
#22

#21 Går ju alltid att säljas som sommarbur till marsvin?
Och kopplar man till en Hage, så blir den godkänd om hagen har minst 50 cm höjd och de har fri tillgång till den så går ju alltid att lösa 🙂
Jag personligen bryr mig inte om en ynka cm t.ex 😛 Speciellt inte så länge resten av buren är stor och bra.

 Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.

7Bella?
0
#23

Men… Från hyllan upp till taket e väl gott å väl 50 cm?!? Eller…?😜

Fridaaaa
0
#24

#23 Om buren är totalt 98 cm, då är varje våning 49 cm = kan omöjligt vara 50 cm från hylla upp till taket.
Men man räknar varje vånings höjd, inte från en sitthylla och upp till taket.

 Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.

PrinzeZz
0
#25

#23 du hade huset/hyllan under hålet till övervåningen right?, och du menar att just på huset under hålet så är det mer än 50cm i höjd?.
är arean på hyllan och hålet minst 0,5 kvadratmeter så visst, då skulle jag säga att det är godkänt, men jag tror inte hålet och hyllan är å stora?.

Vill du göra det enkelt för dig och ändå fixa buren så den är godkänd så räcker det med att du fixar en våning, om en våning är godkänd i yta vill säga. Går det inte att lägga till typ en list eller något och fixa den där sketna centimetern?

Medarbetare på kaninhoppning.ifokus.se | Rosvalla-katastrofen 20/2 2010 Måne 
Uppfödning av hoppkaniner | Hemsidan | Bloggen |