hanhund problem???
Hej. Har en liten blandis hane som är 16 månader. Vi var till en hundpark och lekte med en annan hane i samma ålder.
Efter ett tag kommer en äldre han hund , dom luktar på varandra genom staketet och sen kommer dom in. Matte kopplar inte loss sin hund, min hund går fram och luktar och helt plötsligt rycker de ihop. Det låter nog mer än de bits. Jag får tag i min hund i halsbandet och får lätt honom därifrån. Vi är bägge kvar där inne min leker med sin kompis och 3 tikar som kommit in. Den andra hunden går till andra delen av parken fortfarande kopplad. Dom andra far förbi även min och han morrar men min håller sig undan.
Vad tror ni, triggade min hund i gång detta? Sänder han signaler som jag inte ser? Det har aldrig hänt förrut när han umgåtts med hanhundar i olika åldrar och raser.
Mvh Milov
Skriv på hund i fokus istället;)
Bloggen 
MVH Cecilia & Kaninerna
Fel forum 😉 Finns massor av hundsajter t.ex hundar.ifokus och blandrashundar.ifokus 🙂
-------
Ibland ger dem signaler som man inte ser. Men man ska aldrig låta hundar hälsa på varandra med koppel. En anledning är att de kan fastna och sedan kan hunden känna extra trygghet genom att vara kopplad och ha "backup"från sin ägare.
Så är svårt att svara på när man inte såg situationen.
Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.