Kanin iFokus

Kanin

Etikettkaninungar-och-avel
Läst 597 ggr
[Plumskaniner]
0

Skilja kaninerna.

Mina kaninungar är 6 veckor idag. Kan jag utan oro flytta mamman från dom då hon blivit lite brunstig?

zezagena
0
#1

De ska nog klara sej själva vid 6 v om du inte kan låta mamman vara ifrån dem nga timmar/dagl ( hage).  Det bästa för dem är ju dock att de får amma hennes mjölk till ca 7 v ålder minst för optimalt immunförsvar sen som vuxna.

Jagar hon dem även om hon får vara ifrån dem dagl skulle jag själv sära dem. Lycka till😉

[Plumskaniner]
0
#2

#1 - Åh okej, trodde bara dom ammade till 6 veckors ålder. Är inte så att hon jagar dom, men är dom i vägen morrar hon till och kan göra ett litet utfall. Inte så att hon biter dom, utan bara att hon visar att hon vill vara lite ifred.

zezagena
0
#3

Jo förstår ju att man som mamma kan bli lite less på ung-drösen ibland

haft mammor här som jag sett amma upp mot 12e v 😉men många kan nog lessna tidigare om de nu ungar/döttrar kvar hos sej. Individuellt och säkert beroende på mattillgång/årstid/brunst oxå..