Lokes ungar
Den 14 april parade jag min kanin Loke med min nästkusins kanin Morgan (kanin från min senaste kull). Magen har växt, inte jätte stor men ändå så att det känns att där borde finnas ungar i. Jag har försökt att känna dem utan resultat. Men så igår, jag gav mig fan på att jag skulle känna en, så jag satt där tålamodigt och kelade med henne, och jovisst! Plötsligt började ungen/ungarna att leva loppan där inne :) Så mysigt och fräck!
Idag är Loke på dag 28 och ungarna kan komma när som nu och jag är så spänd!! Allra mest på färgerna. Morgan är son till min älskade Nizze som jag fick avliva 2011 eftersom han blev förlamad i bakre delen. Nizze var japanbrokad men väldigt trubbigt och gulligt ansikte. Morgan ärvde hans nos men blev svart. Jag hoppas dock att färgerna dyker upp i denna kullen. Jag är väldigt svag för japaner ;)
Mamma Loke är en lejonhuvad dvärgvädur. Viltgrå mantlad, har lite svårt för det där haha :) Loke är världens goaste kanin, påminner väldigt mycket om Nizze i sättet. Hon vill alltid vara där vi är. Hon springer efter oss som en liten hund. Och rymmer hon, då kommer hon och "knackar" på dörren :)
Pappa Morgan är som sagt son till Nizze, men även till Zelma som fick flytta tillbaka hem till mig igen förra veckan efter en mindre trevlig vistelse hos en f.d kompis. Zelma är en svart lejonhuvad kani, väldigt egen av sig, allt ska ske på hennes villkor. Morgan har i alla fall ärvt hennes utseende bortsett från ansiktet. På somrarna blir dock hans päls lite annorlundare. Zelmas blir lite brunaktiv i nacken och glänser brunt i vissa lägen. Morgans päls på kroppen blir brun helt och hållet medans huvudet fortfarande är svart :) Till sättet är Morgan precis som Nizze, han älskar allt och alla och vill vara med där det händer. En väldigt personlig kanin har jag fått höra :)
Lokes mamma var precis som henne, viltgrå mantlad och pappan var viltgul. Hennes kullsyskon var alla viltgrå mantlade förutom en som var viltgul brokad.
Jag har ingen koll på det här med vilka färger ungarna kan få, men jag hoppas, med tanke på att det finns olika färger från båda föräldrarna, att ungarna blir lite allt möjligt. Ni kanske vet bättre?
Hur som helst längtar jag ihjäl mig nu och hatar att Loke bor kvar hemma hos mamma, tur vi bara bor 7 min ifrån varandra så jag leva där hemma de närmsta 8 veckorna :)
Hoppas ni vill följa oss?
http://pillasddv.weebly.com/
Följer! :D Spännande att se bebis bilder på de här när de kommer :)
Mvh Sabine
Följer
Mvh Klara, Musse, Hedda och Rabalder.
Hhaha! Åh, lite tjock var hon också ;)
Mvh Klara, Musse, Hedda och Rabalder.
Det är rätt coolt, när hon ligger sådär så ser det ut som att ungarna sparkar ;)
http://pillasddv.weebly.com/
Kul med bebisar! 👍
- Medarbetare på Lockar ifokus.
https://nouw.com/rosettagabriella - In och läs!
När jag kom hem från jobbet för ca 15 min sedan höll Loke på att föda sina ungar, 7 huvuden har jag sett hittills, två svarta och en svart brokad, de andra ser rätt ljusa ut! Tänk att dålig dag kan bli så bra på bara några sekunder ;) ska titta till dem sedan och se så att alla lever men vill låta loke vara ett tag nu, trots att hon vill ut o gosa? Haha :D
http://pillasddv.weebly.com/
#7 längtar efter bilder och mer info, alltid kul med såna här trådar 😍
grattis!
Mvh Klara, Musse, Hedda och Rabalder.
#11 kanske bara en svart fläck?
kanske blivit klämd på vägen ut, vänta några dagar och se, så länge den inte verkar ha ont så är det nog ingen fara :)
Här är en lite bättre bild på ungen med konstig nos. det ser ju inte direkt ut som om det skulle vara någon framtida färg? Tycker det mest ser ut som ett enormt blåmärke. Jag har tryckt lite försiktigt på det men en verkar inte reagera och den mår som tidigare bra. Kanske något mindre än de andra ungarna men ändå inte liten, den har en rund och fin mage så mat verkar den ha fått. Ingen som sett något liknande innan?
http://pillasddv.weebly.com/
Och här är en bild på alla :) Det ska bli kul och se ifall de två ljusa blir brokade japaner :D Jag hoppas! Ryggarna ser lite gulaktiga ut och på den ena skymtar några små mörkare fläckar.
Åh, jag är kär. Det är tur att jag inte har kaninerna här, då hade de aldrig fått vara ifred haha :)
http://pillasddv.weebly.com/
#15 oj vad dåligt honan hade boat ner dem! Vart är all halm? Om inte honan har halm så behöver hon en bolåda, hon ska ha bäddat med massa päls också!! Du får nog hjälpa henne med att bygga bo så att dem inte fryser ihjäl! Ang kaninungens konstiga nos så kan det nog vara för att det är så mycket blodkärl där… Men jag vet inte
/Hälsningar Bea och kaninerna
Uppfödning av rex hermelin
#16 hon har boat med massor av päls och halm, det var bara jag som plockade bort för att ta bilden ;) Hon drar av sig päls hela tiden och fyller på. Dessutom ligger de inne i hennes hus så det drar inte in på dem. Så jag hoppas verkligen att de inte fryser :)
http://pillasddv.weebly.com/
#17 åh vag bra! Blev så orolig! ❤️ Men som sagt, antigen är det en mupp eller så blir det svart eller blått där eller så är det bara super mycket blodkärl. Rådfråga veterinär om det skulle vara något. Lycka till!
/Hälsningar Bea och kaninerna
Uppfödning av rex hermelin
Jag har mejlat en bild till en veterinär precis, kände att det blev enklare så än att ringa och försöka förklara :) Så jag hoppas på ett svar imorgon bitti. Jag har haft x antal kullar och ingen utav ungarna har haft ett sådant lila fält. Och jag har både haft svarta och ungar med grå fält. Jag tror mer på att det är något med blodkärlen som du sa. Jag hoppas i alla fall att det inte är någonting som påverkar henne/honom negativt.
http://pillasddv.weebly.com/
Så fina *.*
Idag fyller mamma Loke hela 2 år. Hon är så fin med sina ungar. Jag har henne ute hela tiden medan jag är hos mamma, och hon springer hela tiden bort till dörren på buren, ställer sig på tå och kikar in mot boet så att allt är ok. Fina kanin. Och hon är även helt ok med att jag är och kikar på dem varje dag. Plockar jag upp en unge så är hon med och pussar på den.
Ungarna är 2 dagar gamla idag och pälsen börjar titta fram. Mina arbetskamrater tycker de liknar små fula grisar. Små grisar, okej, men fula? De är ju så söta när de är så här små. De där små morrhåren, jag älskar dem!! Och de små tassarna och risgryns tänderna! Jag är så kär i dessa ungarna! Kan knappt vänta tills de börjar tulta runder i gräset. Tror dock jag får fixa hönsnät och täcka kompostgallerna med. Förut har jag bara haft 1-4 ungar som jag har utomhus och det var jobbigt att hålla koll på dem när de rymde. Nu har jag sju stycken. Ha ha!!
Det är så jobbigt att ladda upp bilder här på KIF så vill ni får ni gärna kika in på min hemsida.
Lucas blev lite kissnödig, snacka om stor blåsa på så liten kanin haha!
http://pillasddv.weebly.com/
Fina bilder!! Måste följas =)
Man ser verkligen vilka ungar som diar mest. Jag vägde ungarna första gången när de var ett dygn. Då låg de mellan 40-60g. Idag, tre dagar gamla väger de 50-80g. Oliwer, den största har gått upp 25g!! Han mage ser sprängfull ut. En riktig kula. Imse, Lucas och Alwin har bara gått upp 10g men väger ändå ganska ok jämfört med de andra. Eller inte Imse, hon väger bara 50g. Men det var hon som hade den där nosen och hon var även minst från början. Hon ska nog också äta ikapp sig snart ;)
http://pillasddv.weebly.com/
Så söta bebbar!
Mvh Sabine
Sötisar!! :)
Åh jag dör sötdöden! 😍
Sajtvärd för Vallhundar, Pälsvård & Klickerträning.
Medarbetare hos Hundar & Lantdjur.
Igår började de öppna sina ögon. Än så länge har fyra öppnat varav 2 helt. Så nu stannar de inte i boet länge till. Hade ute allihopa idag. Tur att systerdottern hjälpte mig. Inte lätt att hålla reda på 7 vilda små ungar som inte vill vara på samma ställe mer än 2 sekunder! :)
Jag öppnade precis en grupp på facebook som jag kommer uppdatera med bilder. Det är enklare och går snabbare att ladda upp bilderna där än här så vill ni får ni gärna gå med i gruppen och hålla koll på de små pluttarna. https://www.facebook.com/groups/139320219593899/
http://pillasddv.weebly.com/
blir intressant att veta vilket kön alla blir!
Jag har försökt att se det redan men tycker det ändrar sig hela tiden. Vad jag kan se just nu är det från vänster: hane, hane, hona, hona, hane, hane och hona. Ska kolla nogare om några veckor och se ifall jag hade rätt ;)
http://pillasddv.weebly.com/
Pim-Pim, systerdotterns favorit. Hon tycker jag ska spara denna tills hon fyller 10 år för då har hennes pappa lovat att hon ska få en kanin. (Hon fyllde 4 förra veckan).
Annars är Pim-Pim väldigt speciell på något vis. Pälsen är inte så där mjuk, fin och glansig som de andra ungarnas utan den är mer sträv. Hon har under sina snart 2 veckor hela tiden påmints om en liten minigris. En söt sådan såklart!
http://pillasddv.weebly.com/
Såg idag att två ungar till har ögon som klibbat igen. De började öppna dem i fredags så de är ju ganska "nyaöppnade". Har inte varit med om detta i mina tidigare kullar. Jag ville först avvakta och se med ungen vars öga klibbade igen igår ifall det blev bättre till idag. Och visst, det var lite bättre men det var ändå klibbigt. Ska jag bara fortsätta badda med koksaltlösning? Hur mycket salt ska man ha i vattnet? Hur ofta? Varför klibbar dem igen? Jag håller buren rent från kiss och bajs, försöker även plocka bort äckligt bomaterial då de skitar ner so små grisar haha :)
http://pillasddv.weebly.com/
Naaw vad söta! Särskillt Hugo den stora "bjässen", verkligen söta, vill bara krama de❤️
Mvh Klara, Musse, Hedda och Rabalder.
#46 Haha, Hugo blir för tillfälligt mobbad utav alla. Han är så knubbig att folk påstår att de inte kan se vad som är fram och bak. "Nej nu förstår jag nog, det där måste vara ett öga va? Eller?" haha. En riktig bjässe det är, men ack så mysig :)
http://pillasddv.weebly.com/
Det slog mig precis när jag satt och redigerade bilderna att det enbart är de dubbelmanade ungarna som har problem med ögonen. Finns det något samband mellan detta? Dessa ungarna har väldigt lång päls i ansiktet jämfört med de enkelmanade. Så det kanske är pälsen som irriterat ögonen?
Här är en bild på den ena ungen med mest päls i ansiktet.
http://pillasddv.weebly.com/
Tjo hej! Ungarna är nu 2 veckor och 5 dagar och får inte längre plats i en hand, snyft. Där emot har de blivit 1000 gånger sötare och charmigare.
Alla ungarna utan Pim-Pim har fina ögon igen. Jag tvättade dem regelbundet med koksaltlösning och satte på en ögonsalva jag köpte på apoteket. De är fortfarande lite lite röda runt ögonen men inget klägg. Däremot har Pim-Pim fortfarande problem med det ena ögat. Det vill inte öppna sig helt, även om jag tvättar det. Jag avvaktar lite till annars får jag nog kontakta veterinär och rådfråga.
Annars så blir de bara gosigare och keligare för varje dag. Och busigare såklart. Så fort de hör att jag närmare mig buren kommer de skuttandes till luckan och ska pussas. De får även vara ute en och en och springa på gräset. De är väldigt nyfikna och ska springa iväg. Men kommer tillbaka igen när jag kallar och gör lite olika ljud. Får se hur länge detta varar haha ;)
Jag försökte barnsäkra komposthagen igår genom att valla upp med saker mot gallret på utsidan av hagen. Men det kunde jag väl räknat ut innan att dessa ungarna inte skulle bli kvar i hagen för det? Efter ca 2 minuter var det bara Nisse jr som var kvar. Jag fick ropa ut mamma till hjälp. Haha. Nästa vecka ska jag åka och köpa hönsnät att barnsäkra med istället. Det är ju mycket mysigare när alla får vara ute och leka tillsammans.
Här har vi en bild på fina Hugo. Klumpedunsen. Så fin så fin!
http://pillasddv.weebly.com/
Sååååååååååå sööööööta!
Idag fick jag erfara att man verkligen ska ta bra betalt för sina kaninungar. Jag har satt mitt pris till 300 kronor. Ett pris jag anser är ganska ok för ett kanin. Lite billigt men ändå för dyrt för dem som bara vill köpa en kanin för stunden.
Idag ringde en person som ville köpa två ungar. Men hon ansåg att 300 kr/st var för mycket pengar då det var hennes dotter som skulle köpa dem. Det var mamma som pratade med personen så hon förklarade att jag vill vara säker på att ungarna hamnar hos någon som kommer ta hand om dem, därav priset. Personen nöjde sig inte riktigt med det och försöker förklara att det var mycket pengar för hennes dotter. Speciellt med tanke på att dottern skulle ge bort kaninerna i födelsedagspresent till en kompis. Så hon började överväga att bara köpa en istället och undrade då istället ifall vi kunde ta tillbaka den ifall personen som fyller år inte vill ha den.
Ursäkta mig men är folk verkligen så pantade? För det första, man köper inte djur för att ge bort i födelsedagspresent. För det andra, man köper inte ett djur ifall man redan innan är osäker ifall djuret verkligen kommer få ett hem. Och för det tredje, man klagar inte på ett så lågt pris som 300 kronor!
Nästa gång höjer jag priset ytterligare en hundralapp!
http://pillasddv.weebly.com/
Har sett kaniner i djuraffärer för 50 spänn, kan vara därför hon reagerade sådär. Men håller med, galet pantat! Tänk om en familjemedlem är allergisk mot päls eller hö?
Sajtvärd för Vallhundar, Pälsvård & Klickerträning.
Medarbetare hos Hundar & Lantdjur.
Är Imse till salu? ;)
/ Medarbetare på Hermelinkanin iFokus och Lejonkaniner iFokus.
#54 Jag har faktiskt planer på att behålla Imse själv, men ingenting är säkert ännu :) Kanske kommer behålla Pim-Pim istället ifall jag inte får sålt henne pga hennes dåliga öga.
http://pillasddv.weebly.com/
Idag lärde Imse sig att rymma ut från den barnsäkrade delen av Lokes Hage. Suck. Tänkte att den skulle vara bra till dem tills jag fixat fram lite mer nät som täcker hela hagen. Och så att det dessutom täcker hela kompostgallerna. Men såklart inte. Vad hade jag väntat mig? Detta är ju Lokes ungar. Loke är känd för att ta sig ut från allting. Kan hon inte gräva sig ut så biter hon sig ut. Snart hoppar hon nog ut också. I alla fall. Igår såg jag att Hugo började klättra lite på hönsnätet, inte långt där efter hängde alla ungarna i nätet. Idag lyckades Imse, han klättrade och klättrade och ploff så var han ute på andra sidan. Så nu går det inte att ha dem där längre. Inte alla på samma gång i alla fall ;) Så nästa vecka blir det nytt hönsnät!
http://pillasddv.weebly.com/
Aaa, Så gulliga, Längtar tills vi ska ta kull!! 😍🙂
För evigt med Gaia
Ni anar inte hur kär jag blev idag när jag såg att Alwas ena öra trillade ner helt själv!! För några dagar sedan var jag helt säker på att de aldrig skulle trilla då de stod så stadigt jämfört med de andra ungarna (som ingen har fällt). Så idag fick jag lite ångest, blev nästan sugen på att ringa till hennes nya ägare och säga att de får ta en annan unge. Ni anar inte hur mycket jag älskar kaniner med hängande öron!
http://pillasddv.weebly.com/
Inbäddat innehåll kan använda tredjepartscookies och spårningsskript.
Alwa och Rocky träffas för första gången. Rocky älskar kaniner. Han pratar med dem, pillar på dem, pussas, klättrar på dem osv.
http://pillasddv.weebly.com/
Men så gulligt! 😍
Sajtvärd för Vallhundar, Pälsvård & Klickerträning.
Medarbetare hos Hundar & Lantdjur.
Hm.. hade man inte vetat så hade man inte trott att de var från samma kul. En enkelmanad, en dubbel och en normalpälsad. En med normallånga öron, en med korta och en med långa. Och helt olika personligheter. Imse till Vänster är en duracellkanin som bara hoppar och skuttar hela tiden. Inte stilla många minuter. Pim-Pim i mitten är en latis som helst ligger och gosar eller äter gräs. Hugo till höger har bara ett i huvudet, och det är att rymma. Precis som sin mor. Hon ger sig inte fören hon är ute!
http://pillasddv.weebly.com/
#61 HAHAHAHA 😂😍 De är ju olika!
Mvh Klara, Musse, Hedda och Rabalder.