Hjälp här tack!!
Hej! Just nu är jag kaninvakt åt min granne som ska vara borta i en vecka. Märkte igår att han gnager som attans på burgallret. Kan det vara för att det kliar i tänderna, att han filar sina tänder eller något annat. Har aldrig varit med om detta förut eftersom min kanin inte gör så. Så har ni några tips? så dela gärna med er, riktigt tacksam för svar!
Skulle mer gissa på att det är en uttråkad kanin eller att han vill ha uppmärksammhet! :) Gnager dom på galler och man går fram till dom så belönar man beteendet så lägg in lite pinnar och se till att han kan sysselsätta sig med olika leksaker om han gillar det och sen ignorera gnagandet och gå fram till honom och gosa mm när han inte gnager! :)
#1 Tack, dina tips? ska jag absolut testa! :)
#2 Här finns även en artikel man kan läsa om kaniner som gnager på gallret och lite tips? om vad man kan göra åt det! :)
#3 Tack! :)
Förresten kan du tänka på att din kanin kan försöka härma den kaninen du vaktar, har sett kaniner som gjort så ^^
//Joanna
#5 Det ska jag absolut tänka på, tack! :)