Trådbajs betyder?
Var ute nyss på balkongen för att städa upp och hittade två "snören" med bajs. Vd betyder detta? Päls i tarmarna? är det farligt?? Vet att jag läst vad det är men kommer inte på det just nu. Ska jag ändra någonting? Han fäller nu så tänkte det jag sa nyss då att det kan vra päls men ah. hum…Någon som vet? "/
Ingen aning men jag undrar också!
Vad jag vet så borde det vara päls…Då jag aldrig stött på det på andra kaniner än långhåriga
//Joanna
Skulle borstat han varje dag genomförligt, för att minska trådbajset. Vet inte om det är helt ofarligt men tror inte det är farligt
//Joanna
Päls i magen, inget farligt sålänge det inte e i gigantiska mängder. Borsta igenom ett par ggr i veckan så ska du se att det blir bättre :)
Behandla andra såsom du själv vill bli behandlad
Mina kaninselar m.m. | Min blogg | Min uppfödning | Youtube
Ska leta igenom hela balkongen se om jag hittar fler trådbajsar. Antar att all äls bör komma från magen då jag slarvat med att brsta/kamma magen "/ Men ska borsta honom var dag nu tills han slutat fälla. Tack!
Drog igenom magen och ena sidan. :O jösses massa päls som lossnade! Ryggen och bakdelen är helt pälsfri dock nästan iallafall. Får inte glömma magen mer iaf. Precis i bakbensvecket var det en hel hög med päls som man bara kommer åt om jag lägger honom på rygg. Förklarar saken. Han kommer åt det enkelt och jag kommer inte åt där om jag latar mig. Iget mer latande!
Får borsta min rex nästan varje dag under fällperioder, även om han inte får trådbajs så vill man ju inte ha päls i tarmen 🙂
//Joanna
Nää precis. Brukar vara noga med att borsta men uppenbarligen slarvat en del senaste. Men 2-3ggr veckan blir det ju alltid. bara det att jag skippar magen ibland "/ Eller att vända honom på rygg helt enkelt.
Ja.. Magen brukar ju inte direkt vara populärt att borsta hos kaninerna xD
//Joanna
PÄLS!!
Några drag med finkammen på båda sidor i benvecket på bakbenen.
haha. nej precis. Men ah får skärpa mig och lägga den tiden även om han blir sur efter ett tag :P