Kastrering av hankanin
Hade planerat att kastrera Alex i augusti/september i år.
Han fyller 3 år den 11 augusti.
Tror ni att det går bra att släppa han med mina 2 flickor?
Tänkte, det underlättar med burplats, då hans bur är så dålig.
Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.
det skulle nog funka bra :D
det bli nog kul för Alex att få 2 st kaninkompisar.
HAHAHAHAHAHA…..
Det borde väl gå? Känner de varandra genom galler redan eller?
Det är ju bara att vänta tills tiden har gått efter hans kastrering så all sädesvätska är borta så är det väl fritt fram att börja med introduceringen. Kanske måste du vara förkläde i början. Vad är det du oroar dig för? Att honorna ska börja slåss om honom? Eller att de inte ska acceptera honom? Det är väl som med annan introducering att om det sista är problemet är det bäst att introducera på neutral mark och kanske introducera dem en och en så de inte kan gadda ihop sig mot honom… om det nu skulle kunna vara ett problem?
#2 Nej han bor ute och dem bor inne i boden. Men dem har sett varandra när dem varit i Hage och han i sele och tvärtom :)
Den ena honan är hans dotter :)
Tänkte mest, så att det inte blir osämja mellan honorna. Visst dem har gått ihop 3 st innan, 3st honor då :)
Hanen är väldigt lugn av sig, inte bråkig av sig alls.
Är mest Smillal, en honan, som är lite speciell av sig :)
Hade tänkt introducera dem ute i Hage,tillsammans. För tar man 1 och 1, måste dem ju göra om hälsningsritualerna hela tiden, vilket blir stressigt för dem.
är väl inte orolig direkt.
Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.
hoppas det går bra med det första mötet. :D
HAHAHAHAHAHA…..
Hehe.. testa hela drösen på en gång och var en extra person eller två så att ni kan hålla i dem alla och utrusta er med vattensprutor, handdukar och handskar.
spara dagsransonen av käk o ge dem i varsin ringhörna och låt dem ha varsin snuttefilt (bur/låda/hus att retirera till kanske?) går säkert bra.
#5 Ja pojkvännen kommer vara med såklart plus ha handdukar.
Har ju introducerat 3 honkaniner, så det vet jag hur det går till ;)
Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.