Färger på eventuella ungar..?
Mamma vit blåögd, där både mamman och pappan är svartvita, vet inte vad teckningen heter. Kan försöka leta fram bild.. Pappa Madagaskar, vars både pappa, farfar och farmor också Madagaskar, medan pappans mamma är sv/gul Japant. morfar blå och mormor Zobelsiames.. Vad tror ni om eventuella ungar.. Går det att gissa eller är det lotteri? :)

Troligen blir det bara svarta ungar, några av dem wienertecknade (vita tecken) :)
Emelie,
Proximas Dvärgkaniner
Dom är parade en gång tidigare, dock med tre dödfödda ungar som följd. ungarna såg inte 'färdiga' ut, nästan lite genomskinliga i huden, trots att det var dag 31. Därför undrade jag.. Borde inte huden varit lite mörkare då, eller det var kanske nåt jättefel på bebisarna.. Nåja, vi ska prova igen om några veckor så får vi hoppas på bättre tur då.
#3: Det är för renrasig utställningsavel, med anledningen att det kan ge sk wienerbärare (wienertecknade utan synlig teckning) och detta kan ligga dolt i generationer och ställa till det.
Men till vanlig kelavel har det ingen betydelse. 🙂
Ställa till det för just utställningsdjur eller kan det ställa till det med andra problem..?
#5: För utställningsdjur rent färg-/teckningsmässigt. 🙂
Tack för svar. :)