Kanin iFokus

Kanin

Etikett: allmänt
Läst 2409 ggr
Zekaan
1

Frågor om lite allt runt kaniner.

Jag har så många frågor om allt möjligt så jag tänkte att jag skriver allt i ett inlägg.

Jag ska då skaffa min första kanin, började läsa på om kaniner för ungefär 3 år sen, så jag kan en hel del, men är lite osäker om några saker.

Det här om hö; hur ska man förvara det, kan man förvara det ute? (isåfall ha något skydd över så att det inte regnar på höet) eller ska det vara inne? (t.ex. i källaren)

Om man skaffar en toalett till kaninen, kan man ha spån i den med? har sett att många har annat spån i toaletterna, men är det bara för uppsugnings förmågan?

Vad är bra värden för pellets? har hört att det ska vara hög fiberhalt (om jag nu inte blandat ihop det igen) 

Jag kommer nog komma på lite fler frågor. Nu sa det stopp i hjärnan haha.

Är tacksam för svar! :)

Stinastygg
1
#1

Jag kan svara angående höet och toaletten. 🙂

Höet skall vara absolut torrt, och inte kunna bli fuktigt - då kan det börja surna och mögla, och kaninen kan bli sjuk om den äter av det.

Så det bästa är om du förvarar höet inomhus, i en torr miljö. Det kan vara ett garage, ett stall, i källaren, ett förråd eller en gammal lekstuga - bara det är skyddat från fukt och håller höet torrt.

Vad du har för strö i toaletten är en smaksak, men det kan nog ha med uppsugningsförmågan att göra. En del har duktiga kaniner som bara går på lådan och kissar, och kan då ha något annat med sämre sugförmåga i övriga buren, och något som är mer absorberande i toan.
Min kanin pinkar tyvärr lite här o lite där, så jag har samma i hela buren.

Du kommer säkert att få bra svar av andra också, lycka till med din kanin! 👍

Zekaan
0
#2

#1 Åh tack för så snabbt svar! Då blir det att städa i källaren, så att höet får plats haha. 
Jag vet att många har Toa-Lätt t.ex. och tänkte att man kanske inte har samma strö för att kaninen inte ska lära sig att bajsa och kissa på det ströet, för då bajsar den och kissar lite överallt haha. Men det är nog inte så 😃
Tack så mycket! 😍

Ännu en fråga nu då, när man hämtar kaninen i transportburen, så vet jag ju att hö och vatten ska dom ha tillgång till, men kan man ha en handduk i buren? vet att man brukar ha en matta, men går det bra med handduk i också? tror inte pappa blir så nöjd om det är spån i hela bilen haha 

Desstutom kommer det vara en utekanin, och då tänkte jag att då är det bara att sänka värmen i bilen, det är inte en så stor sträcka heller, max 40 min och sen så kommer den få komma ut igen. Fast frågan är då, kommer den få värmeutslag även om vi sänker värmen så långt det går i bilen? det brukar annars för övrigt vara ganska kallt i våran bil, även om värmen är på 🙂

Linda1977
0
#3

I min transportbur har jag en vanlig dörrmatta som jag klippt till (Sådan med halkfri undersida) och halm över den, då halkar inte kaninen runt i transportburen. //Linda

Zekaan
0
#4

#3 vad bra, jag tror vi har någon gammal här hemma som jag kan klippa i 🙂

ninor
2
#5

Jag har hört/läst (?) någonstans att det är bra att ha annat underlag i toaletten, detta då för att det blir lättare för kaninen att avgöra vad som är bur och vad som är toalett. Själv kör jag dörrmattor i buren, och toa-lätt spån i toan vilket funkar fint. De bajsar lite utanför ibland, men kissar bara i toan.

Zekaan
0
#6

#5 Jag tänkte också på något sånt, för det låter ju lite logiskt trots allt.
Kan ju vara bra och veta om kaninen redan är rumsren, så att jag inte tar samma underlag då? :)

Hur mycket brukar en sådan påse Toa-lätt (har för mig att den heter så) kosta? :)

fsigge
0
#7

#6 där jag bor kostar en 10 liters Toa-lätt runt 25-30 kr. Lite dyrare än spån men jag kör att jag bara har Toa-lätt i toalletten och spån i resten av buren så blir det inte så dyrt om man ska ha i hela som de flesta inte har

Frida

ninor
0
#8

#6 jag köper bara den stora säcken, tror det är 55 liter? På coop kostar den 149:-

elinab
0
#9

#2

Det funkar bra med handduk i transportburen, det brukar jag ha. Ta gärna en större handduk och vik den några gånger så att det blir lite tjockare med tyg för kaninen att sitta på. 

Och det är helt rätt tänkt att hålla nere värmen i bilen eftersom det är en utekanin.

Det stämmer också att bra pellets har hög fiberhalt. Minst 18 procent brukar man säga, men gärna upp mot 30 procent. Utbudet av bra pellets är inte jättestort i Sverige men Oxbow och Cuni complete finns på vissa ställen och är bra. Om du köper via nätet finns större utbud.

Lycka till med lilla kaninen :)

Zekaan
0
#10

#7-8 tror jag såg att dom hade det i djurbutiken här i närheten, drar dit på lunchen imån och kollar. Tack så mycket! :)

#9 Blir att skaffa en transport bur först, och sen se avd som är bäst. Men transportburarna ser så små ut i affären. Max 20-25 cm höga, går det bra med en så liten? eller ska man leta efter en större? är ju som sagt inte en lång sträcka, men inte ska kaninen mosas under transporten..

Ska se vad som finns i de butiker här i kommunen, annars får jag väll antingen beställa eller åka in till borås/göteborg och köpa.
Det skulle inte vara så stor fetthalt också va? Kaninen kommer ju vara dvärgvädur rex också, kan ju vara bra och säga det, annan päls, kanske ska ha några extra höga värden då på något speciellt? :)

Tack så mycket för alla svar hittills!
Åh är så lycklig att jag äntligen ska få en liten kanin.

Stinastygg
0
#11

#10 Det är bra med en ganska liten transportbur. Kaninen ska inte kunna röra sig så mycket inne i den, ju mindre buren är desto lugnare håller sig kaninen.
Om buren är stor och kaninen får panik eller liknande, och får ett "frispel" inne i buren så kan den skada sig. Den risken är mindre om det är ganska så trångt i transportburen.

Självklart ska man inte behöva pressa in kaninen i buren, hehe. Men du fattar nog. :)

Zekaan
0
#12

#11 Jahaa, ja men gud vad smart. så långt tänkte ju inte jag 🤔
men åh vad bra, då blir det att ta den transportburen jag hittade i affären.
Men hur gör ni med vatten? känner att jag inte vill köpa en liten flaska bara för denna transporten, kan man ha en stor flaska på transportburen med? annars blir det att hålla i flaskan under vägen så att kaninen kommer åt den :)

[Rabbitte]
0
#13

Också med transporten; ha gärna transportburen stående så öppningen är mot t.ex. det hållet du sitter. Alltså ha inte framsidan av transportburen i samma riktning bilen åker i, samt ha gärna en liten handduk/filt över buren (ej fram) så slipper kaninen se världen skena förbi, det blir lite lugnare tillvaro för kaninen.

Zekaan
0
#14

#13 ska jag tänka på! tack så himla mycket :)

Zekaan
2
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#15

Jag hittade ett pellets på torget, eller det verkade iallafall vara pellets, resten var ju gnagarblandning såklart. Jag tog bild på den, är det någon som hört något om det? Är det bra dåligt? Som jag fattat är det ganska bra fiberhalt :)

elinab
0
#16

#15

Har inte testat den själv men den verkar rätt bra. Googlade och hittade följande:

COMPOSITION: Alfalfa meal, soybean hulls, wheat, wheatfeed, flaked peas, linseed, beet pulp, soybeanmeal, soya oil, monocalcium phosphate, calcium carbonate.

NUTRITIONAL ADDITIVES/Kg: Vitamin A 15000 IU, Vitamin D3 1500 IU

ANALYTICAL CONSTITUENTS: Crude protein 14.0%, Crude fibre 25.0%, Crude oils and fats 4.0%, Crude ash 8.0%, Calcium 0.6%, Sodium 0.3%, Phosphorus 0.4%.

Jag tycker näringsvärdena ser bra ut, det här är definitivt ett bättre foder än de vanliga svenska. Däremot innehåller den inget gräs/hö och jag ser helst att det är huvudingrediensen i ett foder. Sen innehåller den även soja och vete vilket jag vet att vissa är kritiska till.

Zekaan
0
#17

#16 Tyvärr verkar detta vara det ända pellets som finns i förpackning.
Finns att köpa löst, fast frågan är ju vad som finns i det. Jag tror jag kör på detta pellets nu, sen får jag åka runt och se om jag kan hitta något annat någon annan stans. :)
  Vad är det med sojja och kaniner då? Är det ett stort nej? haha har inte hört någon reager på det faktist :)

tack så mycket för svar!

Zekaan
1
#18

Imorgon åker vi och hämtar kaninen, ska bli så spännande att få en liten kanin att dela sitt liv med!

Kaninen är van vid att dricka ur skål, tänkte börja vänja den vid flaska till vår/sommar, tror ni man kan göra det? Han är ca 1 år gammal tror jag.. :)

elinab
0
#19

#17 Jag hade själv känt mig lugn med att ge mina kaniner det fodret. Om du känner att priset är ok och att det är det som är enklast för dig att få tag på så tycker jag absolut du ska köra på det.

De som är emot soja och vete/spannmål menar att det inte är naturlig föda för kaniner utan att de ska äta gräs och blad. Det håller jag visserligen med om men jag ger ändå ett foder som innehåller soja. Finns inte så många alternativ och jag känner inte att jag har kunskap/tid att kombinera örter och grönsaker i en helt pelletsfri diet.

[Rabbitte]
0
#20

#18 Åh vad roligt! 
Får du visa bilder sen😉

Zekaan
0
#21

#19 Åh vad bra, då blir det att gå och kolla på priset imån. Smart som man är kollade man bara värdet, och inte priset 🤔

#20 Jaa! Det är klart, bilder kommer komma upp. Fast mycket möjligt att dom inte kommer på en gång. Man vill ju inte störa honom för mycket.

Men gud vad glad jag är 😃

[Rabbitte]
0
#22

#21 Nej det är klart!
Låt lilla kanin bli lite hemma först. 
Förstår jag! Är en lång väntan även om det är imorgon! Jag ska själv få hem en liten hona här på lördag - är en evighet dit!

Zekaan
0
#23

#22 en fråga också, är det bättre om jag låter kaninen för det mesta vara i buren dom första dagarna, ungefär en halv vecka, eller ska jag låta den komma ut tidigare/komma ut senare :)

ninor
0
#24

#22 Man brukar rekommendera att låta kaninen vara i buren första 2-3 dagarna, men det är ju också en smaksak. När jag köpte min Elliot fick han komma ut och skutta i hela lägenheten samma dag och han har inte lidit av det, snarare tvärtom. Beror nog en hel del på kaninens personlighet, man märker om kaninen behöver det eller inte :)

[Rabbitte]
0
#25

Precis! 
Min första kanin Stampe vart tokig när han fick sitta i sin bur i drygt 2 timmar och acklimatisera sig lite. Han ville inte vara själv, medan min Pelle ville vara själv i början, som ni säger; man märker det på kaninen. 

Jag brukar ställa in transportburen i buren när jag kommer hem så kaninen får hoppa ur själv när den känner sig redo - har fungerat toppen på alla mina kaniner. 

Tar ju alltid med hö och sådant som luktar lite hemma från förra stället i transportburen så är något kaninen känner igen. Sen när kaninen börjar utforska och inte är där inne längre tar jag bort den och börjar bekanta mig med den nya🙂

[Sniff]
0
#26

Vad spännande! Lycka till med fluffisen😃

Zekaan
0
#27

Bilturen gick la sisådär. Han var nog rätt så stressad, och rädd. Han kände inte igen sig stackarn. Tyckte så synd om honom.

Förra ägaren sa att han var lite tillbaka dragen i buren, och jag märkte ju att han helst ville vara själv i buren när jag tittade till honom någon timma senare. Så jag har låtit honom bekanta sig med sitt nya hem. Gav honom pellets nyss, och nytt ljummet vatten. Hö har han fortfarande ganska mycket.

Är lite rädd över att han ätit så lite? Men han skuttade runt i buren, och sprang fram och tillbaka, dock så stannade han såfort han såg att jag drog in handen efter vattnet.

Hoppas på att lillen äter upp sin pellets nu, dom är ju trots allt mer av nattvarelser så att säga, kanske inte så vanligt att dom äter mycket under dagen?

Tänkte att jag tar en titt imorgon, går upp lite tidigare, och ser om han ätit upp sin pellets, och om det finns några bajspluttar.

Han verkar vara lite utav den typen som är lite osäkra i början, så ska försöka anpassa tiden till honom, och inte störa honom för mycket, men inte för lite..

Är så orolig att jag gjort något fel, känns som om jag glömt nått?
Var det såhär för er med med eran första kanin? 😞

elinab
0
#28

Tror inte alls att du gjort något fel. Du verkar ha läst på ordentligt och veta vad en kanin behöver för att må bra!

Det är väldigt vanligt att kaniner får minskad aptit i samband med flytt eller annat som stressar dem. Alla blir inte påverkade men din lilla kanin är kanske mer åt det känsliga hållet? Låt honom ha lugn och ro nu de första dagarna. Men titta till honom ofta, prata lite med honom, bjud på någon godsak och se om han vill bli klappad. Han måste vänja sig vid dig också, inte bara sitt nya hem.

Om han inte har bajsat eller ätit alls i morgon förmiddag kan du börja oroa dig. Nu ska du bara vara glad för att du äntligen fått hem din lilla plutt 🙂

Zekaan
0
#29

#28 Ska försöka lugna mig lite. Känns lite obehagligt att han knappt ätit något, eller bajsat som jag såg innan då jag gav pelletsen. Han kanske blir sugen på lite pellets som hjälper honom få igång magen igen, som jag hoppas på!
Han är ju så liten, man blir ju så rädd att något ska hända honom haha.. 🤔

Zekaan
0
#30

Var hos kaninen och han har ätit upp all sin pellets, en stor hög med hö, och både bajsat och kissat. Innan bodde han med 8 andra kaniner, dock inte i samma bur . Men dom bodde jämte varandra, kommer han känna sig ensam här tro? Då det bara är han här :)

elinab
0
#31

Härligt att han äter och pluttar 😃

Ja, han kan känna sig ensam. Kaniner är sociala djur och mår bra av att bo med/nära andra kaniner. Nu måste du (och kanske andra i din familj?) ge honom det han behöver i forma av närhet och social stimulans. De flesta som skaffar en kanin brukar vara väldigt sugna på att kela och leka med den så det löser sig nog, hehe. 

Men om några månader (när han är gammal nog att kastreras) kan du fundera på om du tror att han skulle vilja ha en kaninkompis. Min erfarenhet är att de allra flesta kaniner mår bra av det men det finns dom som föredrar sällskap av människor framför kaniner.

Zekaan
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#32

Jag tror faktist inte det kommer gå, har svårt att tänka mig att mamma och pappa vill köpa en till faktist, men det är något jag tänkte på igår faktist. En till hona till honom hade ju inte vart så dåligt. Men jag tror inte han kommer känna sig ensam, kanske bara under skoltiden och när jag är på träning, då jag bett min bror att inte öppna till den när jag inte är hemma (liten kille på 8 år, han förstår nog inte hur stressade kaniner kan bli och skulle antagligen jaga den i buren) Kan ju lägga in en bild på gosingen också, han har börjat att komma fram lite försiktigt meb gillar inte tanken på att bli upplyft. Så när man klappar (eller vad man ska säga) nära frambenen skuttar han iväg.

Zekaan
0
#33

Isac är en dvärgvädur rex, isabella förresten :)

Zekaan
0
#34

En fråga; vad ska man göra om kaninen inte vill bli "fångatagen". Ordet låter så hemskt men kommer inte på vad man kan säga. Jag jagar ju inte kaninen eller så, men han vill inte bli buren. Tänkte städa lite i hans bur, så han skulle få gå i Hage. Men han hoppar ju som sagt bort såfort man närmar händerna runt honom. Han verkar också behöva få bort energi, då han hoppar fram och tillbaka, ställer sig på bakbenen och sen ner igen, och biter på grenar, ibland lite hö och sen går det runt så typ :)

Fridaaaa
0
#35

#34 Träning som gäller. Och vissa kaniner vill helt enkelt inte bli upptagna och infångade så lätt.
Jag har ibland en transport i hagen eller där kaninen i lös och i regel springer kaninen in där, så är det bara att ta kaninen :D

Min Ella är sådan, hon vill inte bli infångad, har fångat in henne 2 gånger utan problem sedan i september när jag fick hem henne när hon var 6 månader gammal. Men hon är smart, busig och envis ;) Ska helst ske på hennes villkor :) Och dem 2 gånger jag tagit henne utan problem har hon kommit fram till mig självmant, och velat in :)

 Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.

Zekaan
0
#36

#35 han brukar sätta sig i ett hörn (i buren), under höhäcken. Och så kommer han ibland fram snabbt men sen går han tillbaka. Förra gången jag fick upp honom satt han ju bara kvar där, nu har han förstått att han kan hoppa iväg till andra sida buren, för där når jag honom inte om jag står på ena sidan.. Testat att locka honom med äpple, men då är han bara kvar så länge tills äpplebitarna är slut, sen studsar han vidare in i buren.. Vi kan också öppna taket, men det verkar han inte vara van vid så ibland blir han till och med rädd stackarn. Vi är la båda lite ovana, får ta och träna lite mer på det :)

Fridaaaa
1
#37

#36 Rekommenderar att du tar bort höhäcken, inte bra för nackarna för dem, speciellt när dem hänger så pass högt att kaninen kan sitta under. Bättre att ha höet läst eller en höhäck som sitter nästan ner på golvet och som kaninen ej kan hoppa in i :)

Aha okej, smart kanin.
Ja det är bara att träna, kan ibland ta sin tid :)

 Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.

Zekaan
0
#38

#37 Det roliga är ju att han inte äter från höhäcken, utan han får det löst, ibland lägger jag i där för att senare på morgonen inte behöva gå och ta från källaren. Han tycker nog det bara är en rolig leksak eller något, han gillar att försöka klättra på den.. :) Jag tror det bara är en tidsfråga, för han kommer fram i buren nu också, tror inte han litar så mycket på mig. Men det fixar vi! :)

Fridaaaa
0
#39

#38 Okej :) 

Ja precis :) Kan ta tid :D

 Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.

Zekaan
0
#40

En pellets fråga; Vet att det finns delade åsikter om detta, men jag ger min 1 dl varje kväll, då det är så mycket han fått innan. Övergångings fodret är stampe, och jag gav honom lite nytt foder igår blandat med det, alltså selective som jag skrivit om högre upp i tråden. Är detta för mycket? Han har grenar, och det tuggar han rejält på kan jag säga, dessutom äter han ganska bra med hö. Han gillar att ligga på höet så är inte riktigt säker på hur mycket han faktist äter av det. Sen har han dessutom dessa två dagar fått lite äpple som belöning, eftersom han kommit fram i buren (och någon skiva banan) Är det för mycket för honom? Kommer såklart inte ge honom för mycket frukt vidare i framtiden, vill bara att han ska vänja sig att när jag kommer är det bra, och inte något dåligt, om ni förstår vad jag menar :)

elinab
0
#41

Han växer fortfarande, eller hur? Eller hur gammal är han?

Fram till cirka 6 månader kan man ge lite mer, vissa ger till och med fri tillgång på pellets den första tiden. Personligen tycker jag det är bättre om kaninerna äter mer hö, även som ungdjur. Men fortsätt med det han är van vid tills han känner sig hemmastadd och sen kan du minska långsamt. Övergången från stampe till det nya fodret gör du också gradvis, men det verkar du ha koll på.

För vuxna kaniner är det lagom med cirka 1-2 matskedar pellets per kilo och dag.

Helt ok att ge lite äpple och banan. Om du vill ha lite nyttigare snacks till honom kan du köpa en kruka med färska orter i mataffären (persilja, basilika el koriander tex). Kaniner brukar älska både bladen och stjälkarna och det är mycket nyttigare än frukt.

Annars låter det bra att han äter mycket hö och tuggar grenar. Som det ska vara :)

Zekaan
0
#42

Han fyller 1 år den 19 maj, altså är han 10 månader nu då :) Men jag tänkte också på det att han är utekanin, och kanske behöer mer energi för att hålla värmen? Dessutom rex? Har ingen aning hur det funkar, vet att man inte brukar ge 1 hel dl. Men jag fortsätter som du sa att ge honom en dl, tills han vant sig, så kan jag börja dra ner på det om någon vecka eller så :)

Zekaan
0
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#43

Jag har även märkt att pälsen runt hans ena öga är inte som det ska? Jag såg detta även när vi hämtade honom men tänkte inte så mycket på det, men det är ännu inte över. Pälsen runt vänster öga är mjukt som resten av kroppen, men runt höger är det som om det stelnat, som skorpa eller så kanske det frusit fast? Kanske dags för dom att fälla så kanske därför det blivit så eller? Skickar bild med;

elinab
2
#44

#42 Jo men helt rätt, utekaniner kan behöva mer på vintern. Hur mkt pellets som kaninen behöver är individuellt,  1-2 matskedar per kilo och dag är bara ett riktvärde.

Eftersom han är dvärgvädur gissar jag att han väger runt 2 kilo. Det skulle betyda 0,3-0,6 dl per dag. Du kan kanske sikta på att minska till en halv dl per dag och se om det passar honom? 

#43 Att pälsen blir sådär stel beror på att det runnit från ögat. Det kan bero på flera olika saker. Han kan till exempel ha fått skräp i ögat, ha suttit på någon dragig plats eller ha en ögoninfektion. 

Ta en liten handduk och ljummet vatten och försök tvätta den stelnade pälsen så att den blir mjuk igen. Torka sedan pälsen noga med en torr handduk (du kommer antagligen behöva hjälp av någon så att en kan hålla honom och den andre tvätta). Förhoppningsvis kommer det inte tillbaka, om det gör det kan det vara läge att ta honom till veterinären och kolla så att han inte har en infektion.

Zekaan
0
#45

#44 har börjat sakta men säkert ta bort lite pellets för varje dag, blir ju lite krångligt då man ska byta försiktigt också, haha mycket att hålla koll på. Har sett att lillen börjar få en liten dubbelhaka, och det vill inte matte (eller husse, har aldrig förståt vilket av det jag är). Ja då kan jag passa på och göra det imorgon då! Tycker han är så mycket gosigare och lättare att hålla på med utanför buren, i buren gillar han mest att kunna nosa på en och att äta. Men ej röra, då får man en putt med nosen. Ska man ha saltvatten? Har hört att några kokat saltvatten, väntat tills det blivit ljummet och att det ska hjälpa bättre. Något sånt var det iallafall :)

IdaL
1
#46

#45 Matte = Tjej
Husse = Kille 

Det räcker med vanligt ljummet vatten och en handduk som #44 säger, du ska ju bara luckra upp och ta bort det som är i pälsen.    Lycka till med ninisen!

Zekaan
0
#47

#46 åh tack! :) Okej, då gör jag det idag då :) Tack så mycket.

Zekaan
0
#48

Hur gör ni nu när det blåser och är kallt ute? Låter ni kaninerna få komma ut ändå? Jag måste ta ut min idag, då jag ska städa buren. Rena rama bajsmaskinen den lillen, och han kommer såklart ha ett "skyddat" hörn han kan gå in i, men han gillar ju att springa ute på gräset :) Så hur gör ni dessa dagar? :)

elinab
1
#49

Du har säkert redan hunnit städa men du kan lugnt låta honom vara utanför buren den lilla stund det tar dig att städa. De flesta kaniner (utekaniner alltså) tycker om att komma ut även när det är dåligt väder.

Zekaan
0
#50

Här kommer jag med ännu en fråga! Idag tog jag ut Isac i hagen, var inte särskilt svårt att ta ut honom faktist, satte en spån skiva i mitten av buren så att han inte kunde gå på andra sidan och började städa och väntade på att han skulle lugna ner sig lite (en väldans fart i honom, funderar på att kanske katrera honom, får se om pappa går med på det). Tog upp honom efter en kvart, och han fick vara i hagen ungefär 1,5 timma, innan jag bestämde mig för att försöka få upp honom. Höll på i två timmar, TVÅ! Herregud, mina händer var blåa, jag kunde se vener jag aldrig någonsin sett i handen. Problemet var att när jag väl fick upp honom, en hand under frambenen och en under rumpan, så sparka han sig loss. Jag tog nästan upp honom en gång upp till min mage, men då så sparka han och jag var själv inte med på det. Som tur var satt jag på knä, så han skutta bara ner. Sen så fortsatte han så hela tiden, sparka sig loss. Jag blev så himla sur också. Vad ska jag göra? Jag vågar inte ta ut honom längre. Vi ska nog fixa en Hage som sitter ihop med buren istället, men snälla hjälp mig. Vill ju inte vara rädd att ta upp honom, måste ju kunna klippa klor och allt sånt där :)

AkaiTsuki
0
#51

#50 Min rex är expert på att "sparka sig loss"+ det är så svårt för pälsen är så mjuk. Just nu håller han på med en "Strecka på ryggen". Fast man måste vara lika smart tillbaka! Efter de har ett knep fortsätter de med det tills man har lärt sig, då kommer han med ett nytt. 
Du måste vara envis du med, sätt dig i hagen med honom, så att du inte är så högt från marken och försök bära honom. Beröm honom när han varit duktig genom att ta ner honom igen och berömma med kel och godis (vad han gillar..) och bara ta upp honom direkt igen ifall det gått dåligt.

Tänk också på att vissa kaniner endast känner sig säkra ifall de blir lyfta på ett speciellt sätt, ring och hör med förra ägaren hur hon lyfte honom. 

Pröva att ha honom riktad rakt fram så han ser vart ni går. Om det inte fungerar, pröva ha honom som en nyfödd bebis på rygg och en stadig hand mellan framtassarna. Ifall det inte fungerar pröva bära mot kroppen som på bilden.

//Joanna

bambiiii
0
#52

Åh grattis :D

 Bambi du är min älskling ♥ Älskar dig

Blogg: www.janaslife.bloggplatsen.se

Animals can destroy EVERTHING you have,clothes,shoes,doors but they will NEVER destroy your heart <3

 

 

 

 

 

 

Zekaan
0
#53

#51 tyvärr går det inte att ge honom godis, han blir som ett monster, ska äta på allt för att hitta mer, han försökte mumsa på mitt finger idag efter att jag gett honom morot i buren.. Den lillen.
Sen så litar han inte riktigt på mig, så att bli klappad eller mysa är fortfarande liite läskigt. Håller dock på och jobbar med detta, för varje kväll när pelletsen kommer så myser vi medans han äter och det tycker han är skönt tills dess att det blir för mycket, då puttar han på min arm och hoppar iväg.

Han gillar nog mer att ''ligga'' på armen, men han är lite jobbig att vända rätt innan han ska in i buren, eller ut i hagen. :)

Ja envis är han! Väldigt envis. Och matte får alltid fem nya rätt så rejäla rivsår på händerna när hon ska få upp honom ur hagen. Men han har sån energi, tycker det är synd att han får vara så lite i hagen. Planerade innan jag fick honom att två-tre timmar i hagen de dagar jag inte har  träning, och en timme de dagar jag har, men det går ju inte för det tar en kvart att ta ut honom, och en timme att ta in honom igen..

#52 man tackar! :D

AkaiTsuki
0
#54

#53 Om han är bekvämast med det att ligga på rygg, tror jag det är det säkraste sätt att bära honom just nu även som det är besvärligt. Hellre det än att han ramlar ner osv. :) 

Godis saken, om han "smakar" på dig, kläder osv, visa ditt misstycke direkt och stäng buren och vänd ryggen till och lämna inte godiset(om det finns något kvar), kanske något passande hmpf. (vänta typ någon minut)Sen när du tycker han blir "förlåten" så vänder du på huvudet och tittar lite snett på honom och går fram och kanske försöker igen. Det har fungerat för mig, läste det på någon engelsk kaninsajt om kaninbeteende ^^

Hehe.. mjo jag har fått ärr av min herre, mig gör det inget men folk reagerar ^^'' (nyklippta klor med en sprattlig kanin..)

Alltså med nya/främmande kaniner, brukar jag sitta vid buren (Om jag får chansen) visa att min närvaro gör ingen skada och att jag inte kommer lyfta dem varje gång jag kommer. Att han får godis för att han funnit mig intressant (visa inte godiset heller.. ta fram det magiskt när han har börjat utforska lite, kan ta ett tag beror på kaninen)  :)

//Joanna

Zekaan
0
#55

#54då är det bara att få upp honom som blir det jobbiga.. haha :)

åh vad bra, det ska jag testa! Jag har ju sagt nej, och så, ibland puttar bort honom lite lätt också.

Men det är ju mysigt med ärr haha :)

Jo det gör jag faktist, tar fram en stol och kan sitta tills dess att det blir för kallt ute, då går jag in och värmer mig. Sen går jag ut igen.
han kommer fram, och nosar lite här och där, men att bli klappad, nej det vill han inte om han inte får mat samtidigt. Börjar tro att han inte gillar att mysa, och då är det ju helt okej att han inte vill, men jag tror han fortfarande är lite rädd, och därför går bakåt.
Jag får helt enkelt kolla, om det inte ändras, så måste det ju vara för att han inte vill bli klappad, och då är det bara att gilla läget :)

Zekaan
0
#56

Jo tänkte också fråga om det är fällningsperiod nu? För när man väl klappar Isac, så flyger det små pälshårstrån och tussar överallt i luften. Och så undrar jag vad ni tycker, om vi borde försäkra våran kanin? Vi har ju bara en, så jag undrar om någon vet kostnader? Dessutom så åker vi utomlands varje sommar ( Isac ska vara hos min kompis) och då kan det ju vara skönt och veta att om han blir sjuk blir det inga kostnader på 5000kr.. :)

[körsbärsblomma]
0
#57

selective är ett bra foder

AkaiTsuki
0
#58

#56 Japp det är fällningsperiod :D

//Joanna

[Ebidda98]
0
#59

Det finns spån (cederspån om jag inte minns helt fel) med en speciell doft. Det kan locka kaninen att kissa där… Nåt sånt :)

Dors1
0
#60

Vad kul att du fått en kanin :D. Den maten som du visade bild på har jag till min lilla Sture och han ÄLSKAR den! Ett riktigt matvrak i den :) Det du säger med att bli buren,sturebhatar bli buren :/. Smiter undan så fort han kan :/ men övning ger färdighet :) Lycka t i fortsättningen :D

Zekaan
0
#61

#57-60 jo fodret gillar han allt, det ska han sluka i sig, och blir galen och hoppas och står på nätet, får alltid vänta en stund innan jag kan öppna dörren, vill ju inte att han ska lära sig att hoppa på dörren lönar sig haha.:) Det är ju så att man längtar lixom inte till att ta ut honom, och när han väl är ute vill man lixom inte ens testa få in honom igen.. Igår var jag så himla trött efter en timme, funderade på att låta honom vara kvar ute, men det kubde jag ju inte göra. Fick dåligt samvete av att tänka på det.. #58 är det annanas som är bra att ge när dom fäller? Har för mig att det finns någon frukt eller liknande haha ;)

Dors1
0
#62

Vi brukar ge vårt matsvin persilija när hon fäller :)

Zekaan
0
#63

#62 oj hjälper det? Isåfall gud vad bra, han brukar få några blad varje morgon. Han tycker dessutom att det är jätte gott :)

Fridaaaa
1
#64

#62 Persilja ska dock ges med måtta till marsvin, men det vet du säkert 🙂

 Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.

Dors1
0
#65

#64 jadå det är lugnt!:) Jag är väldigt mån om våra djur haha :D Om jag inte läst om det ska de inte få saker heller osv :)

MarieLeman
0
#66

Hö o vatten är bra när dom fäller. Så det rensar magen o dom inte får förstoppning. Mina 3 får en näve pellets än, de är ju ute, men till sommaren ska de inte få något alls, har jag tänkt. Vill inte att de ska bli tjocka och kaniner i Tyskland klarar sej utan. Väntar på att gräset ska börja växa nu bara.

Mina kaniner gillar inte heller att bli burna. Bästa sättet för oss är att snabbt ta den o ha den under armen, med ena handen under bröstkorgen. Den ser var vi går och håller sej lugn. Jag kan även ha andra handen lite lätt hållande i nackskinnet då. Kanske låter grymt men är lugnande på många djur. Jag bär ju inte i det. Ibörjan hade jag handskar på mej för att slippa få så många ärr.

Mina är ute, 2 kastererade hannar och 1 fertil hona. Men när de andra ser mej lyfta upp en så är det nästan omöjligt att få tag i de andra två. De är verkligen smarta!!!

Fridaaaa
1
#67

#65 Bra att du tänker så, får det är ej alla som gör det 🙂👍

 Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.

Dors1
0
#68

#67 hihi ja :D Älskar våra djur över allt annat, o sen är kanin o katten bara mina,så de är som mina smä bebisar!! Så inget får hända dom :D

Zekaan
0
#69

Finns det något annat sätt man kan ta upp kaninen pä då? För det är det enda som är problemet, han är ganska lugn i famnen.. Jag brukar ju göra så att jag tar en hand under frambenen och lyftar lite lätt sen tar en hand under rumpan, och han som börjar sparka på en gång kommer ju loss väldigt lätt. Mina vännet säger att jag ska ta honom för öronen, men det har jag ju läst tillräckligt om för att säga "nej äru dum?" Några tar för nackskinnet men det vågar jag inte, kan man inte ta på något sätt så att när dom sparkar har dom ingen chans, typ ta för bakbenen? Jag vågar ju inte testa förrens någon sagt att fet är okej lixom :)

Fridaaaa
1
#70

#69 Hoppas inte dina vänner brukar hantera kaniner 😮

 Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.

AkaiTsuki
0
#71

#69 Säger som Frida… Dock så kan man ta nackskinnet, men inte bara nackskinnet, man behöver fortfarande ta i rumpan.

//Joanna

Zekaan
0
#72

#70 Den tjejen som sa det har haft kaniner och då bärt dom på det viset, men hon har inga nu. Tror inte hon visste bättre tyvärr.. Men så kan det gå, jag har då lärt dom massa nya saker om kaniner ser du, saker som jag inte ens kan hantera på min kanin för han ska sparkas -.- Haha :)

Fridaaaa
0
#73

#72 Det går man ej göra, man kan bland annat skada kaninen då 😕 Vilken tur att hon ej har några nu och hoppas verkligen hon ej skaffa fler heller….

Ja det är bra hehe

 Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.

Zekaan
1
#74

#73 men hur tar du upp dina kaniner? Haha måste gå och ta ut honom, men jag känner verkligen inte för det.. Önskar vi hade en transportbutr, men det tyckte pappa var onödigt att köpa utan han kom med en kartong istället…

AkaiTsuki
0
#75

Det finns ett sätt.. Väldigt osäkert men det fungerar för mig. 

När kaninen är med rumpan åt inte ditt håll,  kan man "skopa upp" kaninen och man håller fast bakbena och händerna mot bogen… Svårt  att förklara och inte säkert sätt! Men för vissa fungerar det..

//Joanna

Fridaaaa
0
#76

#74 jag tar vid frambenen och vid rumpan så som du gör.
I regel sitter jag på huk och tar upp i knäet först och sedan i famnen mot mig 🙂 Mina kaniner är dock vana vid att bli lyfta osv, så de kan man lyfta på olika sätt i regel hehe

Transport behöver man ha om man ska ta honom till veterinären t.ex. Då kan man ej använda kartong, eller ja man kan men det är ej lämpligt plus ingen säkerhet för djuret. Så hade jag införskaffat om jag vore er 🙂

 Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.

Zekaan
0
#77

#75 jag får helt enkelt gå ut och testa, tycker bara det är synd för han blir så stressad och jag blir så tjurig och allt sånt där..

Fridaaaa
1
#78

#77 Han kanske känner när du blir tjurig osv?
Man måste ha tålamod 😉

 Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.

Zekaan
0
#79

#78 mycket möjligt, det har jag inte tänkt på.. Sitter utanför hans bur just nu, försökte se om jag behövde klippa hans klor och ja då fick jag mig ett fint bett på tummen, tror iallafall han bet mig, kan vara att han rev mig.. Men jag har tålamod, solen skiner så fint så jag börjar on på nytt on det inte funka första gången osv :)

AkaiTsuki
0
#80

Tycker inte du ska börja med att klippa klorna fören du någorlunda kan lyfta, eftersom när man klipper klor behöver kaninen lita på dig. Kaninen känner ju vad du gör + att klorna blir ännu vassare när man klipper = sår

Att han bet dig var nog för att han inte känner dig riktigt än och vad ska du främling peta på mina tassar för

//Joanna

Zekaan
0
#81

Jag har ju nu hela lovet på mig att försöka få hans tillit, för sen blir skolan ett problem. Något du #80 tycker jag kan göra mer? Ger honom ibland en liten morotsbit när han kommer fram, sitter just nu och pratar med honom, han är inne i sin bur och jag sitter utanför haha :)

AkaiTsuki
0
#82

Sjunga kan man göra :) Brukar lugna min herre ^^

//Joanna

Zekaan
0
#83

#82 ja min sångröst är han nog redan bekant med haha ;)

MisseMoe
1
#84

min kanin som kom för fyrra dagar sen ville inte hoppa ut ur buren förens idag och vi har inte direkt bärt henne.Men vi lär känna varanndra och det blir nog bättre snart:)


Zekaan
0
#85

#84 tycker det är synd nu när det är så fint väder ute och allt, så får jag inte ut honom..
Jag ska nog allt få min pappa och köpa en transportbur, det är trots allt inte han som är ''kaninexperten'' i huset 👍

Men jag var hos honom idag, eller ja det är jag ju varje dag, men satt och pratade, gav honom lite morot och då blev han mer eller mindre galen, och började nosa överallt, min konstiga isac..

Zekaan
0
#86

Angående kloklippning, hur tycker ni att jag ska göra? Hans klor har blivit ganska långa nu.. Dags att klippas, ska jag göra det själv här hemma eller tycker ni att jag ska gå till djurmagazinet, som klipper klor på lördagar? Tänkte mig att man kanske kan göra tekniken med handduken? Och sen två som hjälper till, fast det kan vara svårt förta gågen så tänkte att det kanske är bäst om man går till djurmagazinet, men vill ju inte att lillen ska bli allt för stressig..

Elin_d
0
#87

Min lilla Bowie är också jobbig att klippa klorna på. Men han biter inte eller så utan han kan bara inte vara stilla…hehe ;)

Men har du frågat någon om hjälp? Det brukar ofta vara lättare om någon hjälper än att hålla när man klipper ;)

Om det inte finns någon annan lösning så får du nog gå till djurmagazinet, för klorna måste ju klippas. Men det bästa är egentligen om man kan klippa klorna själv, så försök lite till :)

Bowie var inte helle så förtjust i att bli buren, men vi har övat mycket. Ett tag var min vänstra hand (den jag har under magen/bröstkorgen) helt sönder riven… :P

Ett tips? är att försöka få honom att klättra ut ur buren bå dina ben, då blir du inte riven och han slipper sprattla + att då går han ut självmant. Det kan ta ett tag innan han förstår att han ska klättra ut på benen, men öva och ge mycket beröm så förstår han nog snart ;)

nora&zac
0
#88

Angående att ta ut honom ur buren/hagen så kan du prova att lägga lite äpple eller liknande i en transportbur och locka in honom i transportburen.. Det funkar för min lilla hona Zac som jusst nu är tonåring. Till henne behöver jag inte lägga i godis i transportburen men jag vet inte hur det är för andra kaniner. Efter ett tag så blir de lite misstänksamma när man sätter fram tansportburen men o man bara har lite tålamod (för Zac kan de ta upp till 5 minuter men oftast gå det snabbare)

Lycka till med Isac😃

Zekaan
0
#89

#87 blir att testa klippa klorna hemma först nu på fredag då, pappa kan nog hjälpa mig då, mamma är lite rädd kan man väll säga 😂
annars får vi ta en liten tripp till djurmagazinet :)

angående att lyfta honom, det gör jag inte haha. har fått en transport bur av min söta kompis (pappa ville inte ''slösa'' pengar på att köpa en tyvärr, men fick ju en som tur)  och han älskar att gå in i den, han bara väntar på att man ska bära ut honom (om han är i buren, låter nämligen underdelen av transportburen vara kvar i buren, så han brukar hoppa in och ut)
Tränar dock med honom att bli upplyft när han är i hagen, kan ju säga att vi båda blir mentalt trötta efter ett tag, och han vill ju bara ha morot som jag belönar honom med när han kommer upp i mitt knä (hänt två gånger än så länge haha)
Men det är la bara att träna antar jag :)

Zekaan
0
#90

Oj, det var länge sen jag var här!! Jag undrar en sak, Jag har innan aldrig sett Isac ligga ner, därför blev jag väldigt förvånad när jag såg honom ligga ner igår för första gången. Blev så glad en stund, sen kom det till mig: han kanske inte mår bra och därför ligger ner? Det behöver ju inte vara att han är så trygg nu att han vågar ligga på sidan? Han låg så nyss igen, han sträcker lixom ut bakbenen. Och jag blev ju såklart jätte rädd, han dricker inte så mycket heller, kan det vara för att han är törstig, eller är det för att han vilar, vad tror ni? Jag har ju inte haft honom så länge så känner lixom inte igen när han inte mår bra om han nu gör det.. Han nyser också, eller inte nyser mer fnyser, det har han gjort ganska många gånger sen jag fått honom..

Zekaan
0
#91

Han andas ganska häftigt också, kan det vara att det är för varmt ute?

Diskussionen närmar sig gränsen för max antal kommentarer. Överväg att skapa en ny diskussion och länka till den här.