Avel:När ger man upp? Fixar boet
1:Jag har en kanin i 34 dagar och är orolig att det inte kommer några. Men hon har boat med hår och har stor mage.
2: Hon drar in allt spån till bolådan där hon ska föda, men hon kommer inte in själv, ska jag låta henne vara?
Kram, kram ,kram 
Ställ in en större bolåda och minska något på spånet så hon kommer in ordentligt
Jag har henne ute så jag kan inte fixa större en utebur :). men ska jag ta bort det då? Tack!!
Kram, kram ,kram 
Då får du ta bort lite spån så hon kommer in ordentligt själv. Men det måste ändåvara så mycket att ungarna blir välskyddade
Japp. Så det är normalt att hon drar in alllt så hon själv inte komer in :O ? Tack <3 Nu ska jag gå ut till min kaninhona :)
Kram, kram ,kram 
#4 när vi har haft kaniner som drar in "för mycket" har dom varit skendräktiga men jag vet inte om det bara är tillfälligheter med just dom två eller om det är vanligt
l'm back
Vissa mammor "överarbetar" sina bon, spec vid första kullen. Vanligt med alla sorters djur från fåglar till gerbiler, råttor, hundar osv.
De vet att de ska göra i ordning, men de vet inte riktigt hur eller hur mycket