Nån som kan det här med färgkoder.
Tänker jag rätt?
Zobel blå + vit svart japantecknad
ama Bb C_ dd gg + achi_ bj_ C_ D_ __ =
achi_ B_ C_ D_ __ = Chinchilla alt svart enfärjad Chincilla
achi_ bj_ C_ D_ __ = Vit svart japantecknad
Sen förstår ju jag att det finns möjlighet för fler färger men de två är väl de enda som är helt säkra. Zobelen vet jag bär på vitrödögd och gult.
//Mamma till både vilddjur och tamdjur. :-D
Många svartvita japaner är egentligen japantecknade siameser. Isåfall blir färgkoden en annan. Ger den japantecknades stam nån indikation på om den är GG, Gg eller gg?
ama Bb C dd gg + achi bj C D _ ger chinchilla förutsatt att japanen är viltfärgad, är den enfärgad får du ut enfärgade chinchillor (fenotypiskt svarta). Kan också bli japan svart-vit.
Utställningsmässigt är detta en mycket dålig kombination, men kanske de e frågan om en kel/hoppkull?
Japantecknade är efter vit blå japan undan gul svart japan brokad.
//Mamma till både vilddjur och tamdjur. :-D
Då kan det dyka upp japan blå-vitt och blå chinchilla och/eller enfärgad blå chinchilla (fenotypiskt blå) också, beroende på hur japanen ser ut på g-locus.
Väldigt spännande med andra ord. Ser fram emot parningen.
//Mamma till både vilddjur och tamdjur. :-D