Kan man ha innekanin trots allergi mot hö?
Jag vill jättegärna ha en kanin, men ett problem är att jag fortfarande bor hemma och min mamma är väldigt allergisk mot gräs, hö och sånt. Finns det någon lösning på problemet? Kaninernas föda består ju mest av hö. Finns det någonting man kan ersätta det med? Jag vet att frågan har kommit upp tidigare, men jag har inte hittat något "säkert" svar.
Hökuber verkar fungera för vissa allergiker, men då är de inte så bra för kaninen istället. Luftrenare borde vara bra att ha. Kaninen kommer att vara på mitt rum, och nej jag vill inte ha en utekanin. :)
jag tror det är väldigt svårt och ha kanin om man är allergisk. Precis som du säger består kaninens föda mest av hö så det kan bli lite knepigt. Jag vet inte om det finns någon allergivänligt hö.
Frida
Jag undrar om det finns något djur som liknar kaniner till sättet väldigt mycket men som inte behöver hö. Någon som vet? :)
det finns ju guldhamster men de kanske är lite mindre och ett nattaktivt djur till skillnad från kaninen. Råttor skulle jag så gärna vilja ha. Inte helt lika kaninen fortfarande gnagare men har en helt annan personliget
Frida
vet inte om chinchilla behöver hö
Frida
lika här men eftersom det är damm fritt och burarna står i ett annat rum och dörren är stängd för det mesta funkar det men antar att det är skillnad från person till person hur allergisk man är
http://www.youtube.com/user/lazyasshika
Jag har kaniner inne trotts att min bonus pappa är allergisk mot allt från djur till minsta lilla levande blomma så de beror nog på, han känner inget av kaninerna men höet kan hända ibland dock är de väldigt sällan eftersom de är instängt i mitt rum, Det finns små hoppressade höbollar som ska vara dammfria och till för höallergiker som går att köpa lite här och där tror jag, har sett dom på djurmagazinet men de är väldigt små förpackningar så finns säkert nånstans där de är lite större dock lär de vara dyrare än vanligt hö
min pappa är ju hyper allergisk så jag kan inte ha kanin inomhus. Men de stoppa inte mig jag har kaninerna ute istället. Om du inte om du inte har möjlighet att ha kaninen inne och verkligen vill ha kanin då kan du väl ha de ute om man nu har en tomt. På vintern har jag min kanin i ett växthus.. hehe :P
Frida
En guldhamster har jag redan och det är långt ifrån hur kaniner är! ;) Jag älskar råttor också men de går bort eftersom de verkar lukta förfärligt och man inte kan ha dom i terrarium (som hade förenklat det väldigt mycket). Chinchillor behöver också hö, tyvärr. Sen så är chinchillor nog rätt annorlunda också.
Råttor hade jag gärna skaffat om man kunde ha dom i terrarium. Möss är ett alternativ också, men dom är så små och inte mycket att ta i. Vore skönt med ett djur som är lite större som man faktiskt kan släppa lös i rummet utan att behöva oroa sig att det/dom ska försvinna helt. :)
det är direkt fuktigt i växthuset på vintern och vinstilla är det så jag tycker det är perfekt
Frida
men om man har dom i ett växthus blir det jättevarmt på sommaren.
Ja fast man behöver ju bara ha dom där på vintern! ;)
ja såklart jag inte har mina kaniner i växthus på sommaren! :P
Frida