Kanin iFokus

Kanin

Etikett: allmänt
Läst 1094 ggr
LisaKanin
1

Suck, honan smet in till hannen

Passar grannens Sverigehare en vecka, har själv två teddydvärgvädurar, en okastrerad hona och en hanne. Har haft stenkoll tills idag då honan lyckades öppna en stängd dörr och smet in till hannen. Nu är det bara att vänta och se om det blir bebisar. Har bokat tid för att kastrera henne om en månad, så hon ville väl passa på! OskyldigSkrattande Hur kan en korsning mellan Sverigehare och Teddy dvv se ut tro…? Förvånad

Nusse (honan)

Kaktus (hanen)

Fridaaaa
7
#1

Du kan inte få en tid inom 1-1½ vecka istället? Hade nog varit bättre, låter som en udda korsning hihi :)

 Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.

[Mi-rand-a]
0
#2

honan var sjukt söt men tror de hade fått lite hårtussar här och där som de oftast bli om man parar kort med långhårig :)

LisaKanin
0
#3

#2 hmmm har absolut ingen koll på genetik, brukar de få som längre tussar på olika ställen och resten kort? Knasigt Glad.

[hästängeln-love]
2
#4

Har gjort den udda blandningen för ungefär 2 år sedan, Min hona var också Teddy dvärgvädur, Nästan alla ungarna såg ut som Lejonhuvade och vissa såg ut som Lejonhuvade dvärgvädurer o någon fick ingen lurivg päls alls fast med hängöron som mamman.

De blev riktigt söta som vuxna, om jag hittar någon gammal bild på dom så ska jag lägga upp.

Glad

zezagena
0
#5

Typiskt, lejonmanade sverigehare- ungar, hopp-virituoser kanske o gosiga med Flört

LisaKanin
0
#6

#4 kul!

#5 Det låter lovande Glad.

LisaKanin
0
#7

#1 de ville inte kastrera henne förrän hon blir 6 månader. Skulle man kunna göra det på en gång även om hon är dräktig nu menar du?

Fridaaaa
0
#8

#7 trodde hon var äldre hmm.

 Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.

[Luppa]
0
#9

#7 Beror väl lite på hur gammal hon är… Är hon 5 mån och 3 veckor tex så tror jag det kvittar.

[Mi-rand-a]
0
#10

#3 ja precis, oftast får de längre hår uppe på skallen dock inte så mycket men de kan ju säkert variera :)

Qepta
1
Bild 1. Klicka för att öppna i full storlek.
#11

Min avlidna belgiska hare hane lyckades smita in till en lejonhuvad hona när hanen var på foder hos uppfödaren.

Har en bild på ungarna innan de flyttade till nya hem. Vet inte hur de ser ut idag.

Troligtvis slankare och mer högresta "lejon" Glad

// Mandana & Belgarna
www.Belgarna.blogg.se

Uniqs
1
#12

#11 Gud vilken häftig blandning! Kanske man ska prova ngn gång, hur var de i temperament osv? Riktigt fina var de iaf :)) ~ Med vänlig hälsning, Amanda ~ www.Uniqs.weebly.com

LisaKanin
0
#13

#11 va fina dom var!

Qepta
1
#14

#12 Jag har ingen aning, kullen föddes hos "min" uppfödare.

#13 Ja det är jättefina!

Det blev en spännande men oplanerad kull. Cool

// Mandana & Belgarna
www.Belgarna.blogg.se

[Sara-]1
0
#15

Åh segt min hane har med smitit in till min hona,nusses kullsyster så här e det hermelin/teddy sånnafall hoppas dock inte att det blev något :(

Uniqs
0
#16

#14 Okej, riktigt fina var de iaf (: ~ Med vänlig hälsning, Amanda ~ www.Uniqs.weebly.se

LisaKanin
0
#17

#15 haha, har det blivit nåt med båda våra så måste vi ju bara följas åt och se hur ungarna blir…Glad Jag tycker egentligen det skulle vara jätteroligt att få en kull men tanken var ju renrasigt isåfall Obestämd.

Sara1214
0
#18

Medarbetare på djurskydd.ifokus 😎

[Sara-]1
0
#19

#15 haha ja det tycker jag! Mina kom ihop den 18jan.. Ja samma här :/

[Luppa]
13
#20

#18 Varför putta 2 min efter senaste inlägg?

#17 Hur gammal är honan?

Ett litet tips? i fortsättningen: Bygg rymningssäkra burar/hagar, extra noga när man har bebisar som inte är gamla nog för att bli mamma.
Många gånger tror jag (säger INTE att det gäller ts) att barn/tonåringar släpper ihop sina kaniner och sedan skyller på tjuvparning, för de vill så gärna ha bebisar men vet att pappa/mamma skulle vägra.
Det finns bara ingen chans att alla tjuvparningar som tycks hända bland medlemmarna här på iFokus är tjuvparningar. I så fall är rymningssäkerheten i Sveriges kaninburar skrämmande låg! Cool

[Sara-]1
0
#21

# 20 svarar åt TS då hon har min kanins kullsyster, dem är 5mån! :)

[Luppa]
0
#22

#21 Oki, då borde det gå att kastrera tycker jag.

LisaKanin
3
#23

#22 min veterinär som är väldigt duktiga på kaniner (Djurkliniken Roslagstull) ville inte kastrera henne förrän hon blev 6 mån.

Det är väl okej med tanke på ålder om en 5 mån skulle få en kull, eller? Jag har ingen koll på Avel. Nä, det var verkligen inte meningen att dom skulle träffas men hon lyckades få upp en stängd dörr, det tror man inte! Jag är förresten 43, snart 44 så inget lurande av föräldrar här…Flört

[Luppa]
0
#24

#23 Hahaha, nä då kan du nog ta en kull om du känner för det utan att fråga mamma Skrattande

Vid 5 mån klarar nog honan av en kull, det som kan bli problem är ju att hon inte riktigt vet vad hon ska göra med dem. Men de flesta 5 månaders bör klara det… Hade varit värre om hon varit 3-4 mån.

Trasdockaa
0
#25

Ett problem med att honan får kullar när hon är ung och inte vuxit klart, är att kroppen kan välja att fokusera på dräktighet och digivning, istället för hennes egen tillväxt. Vilket då kan leda till problem med hennes egen tillväxt och näringstillförsel.

En kaninköpare till mig ringde veterinären i panik när hennes kaniner (kullsyskon) lyckats ta sig in till varandra precis när hanen var kastrerad och fortfarande var funktionsduglig. Roslagstull rekommenderade dem då att kastrera honan tidigt i den eventuella dräktigheten, vilket de även gjorde. Nu mår de toppen båda två, och är lugnare än lugnast både pga rasen (teddyvädurar) och sedan ytterligare med att båda är kastrerade =)

Är sällan här så kontakt finns på http://tussilagons.blogg.se/ :)

[Luppa]
0
#26

#25 Vid 5 månader är dock en dvärgkanin nästintill färdigväxt, så den biten är ju inget jätteproblem.

Trasdockaa
0
#27

#26 Fast det kan jag tyvärr inte hålla med om. Mina teddyvädurar har haft ett stort spann på sin tillväxtkurva, så jag skulle inte säga säkert att honan i fråga inte skulle påverkas av detta. Däremot kan jag tänka mig att det säkerligen är annorlunda på raser som är mer homogena och följer varandra tydligare både i typ och vikt =)

Är sällan här så kontakt finns på http://tussilagons.blogg.se/ :)

LisaKanin
0
#28

Jag märker inga som helst tecken på att hon skulle vara dräktig än i allafall.

[Sara-]1
0
#29

Det gör inte jag heller! MIn går frigående annars men får nu sitta inne i en kompostgaller Hage ifall ifall hon skulle få ungar..

Helt enkelt bara att vänta en månad och se :)