Kanin iFokus

Kanin

Etikett: beteende-hälsa-och-skötsel
Läst 5950 ggr
marmeladlennart
1

Ta in utekanin en stund för skutt-tajm?

Hej!
Har en innekanin sedan tidigare och har köpt en utekanin nu i fredags (innekaninen ska också få flytta ut till vår/sommaren).

Innekaninen har fått komma ut och skutta i utekaninens Hage (när hon är inne i buren), ungefär tio minuter per dag.

Det är ju så jäkla kallt och otrevligt ute - kan jag ta in utekaninen typ en kvart och låta henne skutta inne? Har ju förstått att de är känsliga (framförallt att gå från kyla till värme), men en kvart-halvtimme bör väl funka?

Vi var och vaccinerade ett gäng kaniner häromveckan, och då var det ju väntetid före och efter vetbesöket, så några av utekaninerna var ju inomhus i 1 timme - det gick bra. Men kan det vara skadligt att göra så varje dag?

Jag skulle inte göra så om det vore 20 minus, men nu när det är runt nollan?

bustjejen
0
#1

Jag är ingen expert på ämnet, men jag tar aldrig in mina utekaniner på vintern, om det inte är ett måste vid tex veterinärbesök.

De har ju full vinterpäls och tycker det är jobbigt att komma in i värmen. Man får klä på sig och gå ut helt enkelt.

Att ha utekanin är kanske lite jobbigare för oss, men skönare för kaninen. :-)

[singoalla2]
0
#2

Ja självklart kan du ta in din ute kanin en stund, jag har utekaniner och brukar låta dom få komma in lite då och då i ett par minuter och låta dom skutta i köket, tror inte det är någon större fara att ta in utekanin i ett par minuter, det blir en annan sak om man tex låter den vara inne i flera timmar. Gjorde de misstaget när jag klippt klorna på en av kaninerna och lät han vara inne i rummet, men sen ett par timmar senare så kommer jag på att kaninen är ju inomhus och då hade han börjat fälla vinterpälsen,så det var inte så smart, men men alla gör vi misstag ibland :D haha…

marmeladlennart
0
#3

Jag tog in damen tio minuter idag, in i vardagsrummet och hade altandörren öppen. Blev svalt i vardagsrummet, men det var betydligt trevligare att kunna sitta på golvet och mysa med henne. Har bara haft henne några dagar, så jag vill gärna vara lite extra social med henne. :)

[Mi-rand-a]
0
#4

De verkar ju vara rätt så varmt där så de ska nog gå bra men tänk på att om de blir kallare så får den bara vara inne max 10min, märker stor skillnad med min ute kanin när hon får komma in medans jag har öppet balkongen, hon klarar knappt att vara inne 10 min även fast mitt rum är iskallt fast då är de ju också pissigt kallt ute än vad de var i början på vintern och då kunde hon vara inne nästan hela dagar :)

Fridaaaa
1
#5

Ha den ute och klä på dig ordentligt :)
Bästa för kaninen.

 Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.

Thowas
0
#6

jag tror inte att det är nån större fara att ta in din kanin en stund. jag tar in mina när jag ska kamma och klippa klor, och kamma en teddy brukar inte alltid ta bara 10 min…

Du märker väl hur kaninen mår, om den ligger och flåsar och verkar må dåligt så ta ut den. annars är det ingen större fara att ta in den 15-30 min.

det är samma som om du vill ta ut din innekanin.  bara det inte är jätte kallt så kan man ta ut den en stund. men ser du att den verkar frysa så ta in den.

det handlar väl om sunt förnuft oxå

Suskiv
0
#7

Jag kloklipper mina utekaniner inne. Fryser ju ihjäl annars

//Mamma till både vilddjur och tamdjur. :-D

Linda1977
0
#8

Jag har tagit in min korta stunder nu i veckan, då det är betydligt bättre ljus inne än ute. Har haft in honom för noppring av vita strån, vägning samt kloklipp. /Linda

D69RED
0
#9

Jag har inne mina utekaniner hela tiden, och har aldrig upplevt en negativ effekt av det. De har blivit så vana vid det så de blir knappt trötta/sega av värmen eller får varma öron. :) Vet inte exakt hur länge jag brukar ha dem inne men det är säkert 1h+. Märker ju på dem om de blir för varma eller dyl, men det har aldrig hänt. :)

Frosstis
0
#10

Jag hade inne en kanin, visserligen var det september-oktober men jag lät henne springa i mitt rum väldigtl änge, 1h+. Jag märkte när hon blev varm då hon fick varma öron, så då tog jag ut henne igen. :)

natha-mjau
0
#11

det är anledningen till att jag älskar innekaniner <3 man kan vara med dem jämt. :)

marmeladlennart
0
#12

Tack för svaren! :)

Hade henne inne igår igen, men då var hon så brunstig att hon hoppade runt och urinmarkerade överallt, framförallt på min hanes bur… Så det får väl antingen bli blöja eller uteskutt ett tag framöver! ;)

Hon har en Hage att skutta i utanför buren också, så motionsmässigt går det ingen nöd på henne. Det är mest för min egen skull, att man vill kunna sitta och vara social på ett annat sätt. Glad