Kanin iFokus

Kanin

Etikett: sjukdomar
Läst 515 ggr
Brangelid
0

Tappar päls vid ögat, Vet inte vad ska göra?

Hej där! (Mitt första inlägg här på iFokus, kanin så hoppas jag hittat rätt i kategorier och så :P) Det är så att min lilla kanin (Ragnar) har haft lite problem med sitt vänstra öga. Såg lite rött ut och det rann men han verkade inte ha några problem med det (kilade inte eller så..) Men vi åkte till veterinären iaf för att kolla så allt var okej. Hon höll med om att han inte verkade ha ont av det med skrev ut ögondroppar som han skulle ha i ca en månad. Så nu har jag användt ögondropparna i ca tre veckor kanske men först nu har han börjat klia vid ögat och han kliar så mycket att han håller på att tappa päls där. Jag märker att han börja tycka det är jobbigare med ögondropparna också (innan brydde han sig inte alls.) Och ögat blir inte bättre utan sämre :( Någon som har någon aning om vad som kan ha hänt med honom? Eller varit med om liknande? Löste det sig? (Ragnar är min första kanin så jag har inga tidigare erfarenheter.) Är tacksam för alla svar!

UlrikaD
0
#1

Låter som om han får en negativ reaktion på ögondropparna nu istället. De kanske torkar ut ögat på honom och det gör att det kliar.

Jag hade ringt veterinären och talat om hur han beter sig och frågat om råd. Innan jag hade fått tag i veterinären hade jag inte gett mer ögondroppar.

Brangelid
0
#2

#1, Jo, jag misstänkte det också, men tyckte det var så konstigt att det kom nu så sent (snudd på slutet av behandlingen) och inte på direkten.

Men jag ska avvakta med ögondropparna och ringa veterinären imorgon, tack!