Mår så himla dåligt av att se det
Alltså ursäkta mig, men jag ser så j**** många annonser på BILLIGA kaniner nu på vintern.
De flesta har alldeles för små burar, ingen sitthylla, vattenflaskan är HELT tom. Jag tror jag blir förbannad!!
Kan folk inte lära sig att djur inte är leksaker? Är det så svårt att bara knappa in i hjärnan om det så finns någon ''där''.
En kanin i en hamsterbur, och när jag mailar får jag inte ett enda svar. För de vet tydligen att dem gör helt helt fel.. Alltså snälla!
Skaffa er inte djur när nni inte kan ta hand om dem, och dessutom sälja dom för 20:- sen.
ÅHH.. att människor kan vara så hemska. 
blir också förbannad..
om man säljer sin kanin för 20:- kan man inte förvänta sig något annat än att den blir ormmat, eller kanske människomat..
fy
www.shadrins.weebly.com ~ uppfödning av hoppkaniner
-Medarbetare på Social Fobi Ifokus, Välkomna in! -
Tyvärr är det i regel så :( Folk som tar söta kullar på sommaren eller köper på sommaren och sedan tröttnar för det är inte lika kul på vintern :S Blir med trött på det.
Och är himla trött på att folk inte tar ansvar och kollar upp saker innan om köper istället för att förlita sig på djuraffärer och veterinärer :S
Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.
så dumt >:/
Håller helt med dig, Aynaz! Kollade idag på danska "blocket" (DBA.dk) efter kaninburar och för att se på andra som säljer kaninungar. Många ger bort dem gratis… Men det värsta är alla små burar som de säljer som kaninburar! En var 70x40x30 eller liknande, för en fullvuxen kanin! Det är ju inte ens stort nog för kaninen att ställa sig på bakbenen!
Förstår mig inte på vissa människor…
Willows uppfödare har tydligen också lagt ner sin uppfödning och har sålt både föräldrar och ett av Willows syskon till en djuraffär som vanvårdar sina reptiler och säljer kaninungar som är 6 veckor gamla. :( De håller kaninerna i terrarium, kanske fem stycken tillsammans, ibland också med marsvin! Förut fick de gnagarblandning, men nu verkar de i alla fall få riktiga pellets… Men jag förstår inte hur någon som har fött upp kaniner kan lämna dem till ett sånt hemskt öde. 
Att priset går ner är inte konstigt, i min hemstad på blocket finns just nu idag 70 kaniner + två kullar med okänt antal kaniner till salu. Det är köparens marknad.
//Mamma till både vilddjur och tamdjur. :-D
#4 Du får sälja kaninungar från 6 veckor, men rekommendationen är från 8 veckor.
Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.
Håller med, det är ett jätteproblem. I grunden handlar det om att det finns fler kaniner än det finns bra hem. Önskar verkligen att folk tog färre kullar, även uppfödare.
#6 Ja det vet jag, men jag tycker det är för tidigt! Och att dessutom sätta ihop dem med främmande vuxna och andra ungar i på tok för små terrarium är ju bara elakt. :/
#8 det är dock individuellt, vissa är mogna att flytta vid 6 veckor och andra är inte det när de är 8 heller, så det är från individ till individ.
Håller med alla ni som skrivit… Alltså blir så himla förbannad, jag vill inte låta tjatig på folk heller. Men jag har minst sagt till 5 stycken! Fy, jag mår illa av det. Hur kan man våga göra något sånt hemskt ens
Kan ju även säga att jag som omplaceringshem har större "press" än någonsin. Får nästan dagligen mejl både från folk som tröttnat samt massor av folk som inte fått sina ungar sålda.
Även om man helst vill skriva till dessa att "ta inga ungar om du inte kan ha kvar dem" så ska jag samtidigt vara glad att de väljer att kontakta mig istället för att ungarna ska hamna på någon riktigt hemsk plats (liten bur eller skog t.ex.)
Är alltid såhär mot vintern men detta året känns extremt faktiskt :/
Mvh Clara
Medarbetare på kanin och tonåringar.ifokus.
www.ingespjuta.webs.com
Det som är ett jätteproblem är oseriösa uppfödare som tar kullar hela tiden t.o.m på samma honor direkt efter de fått en kull, därför det blir såhär överflöd av kaniner eftersom de inte alltid får sålt alla i tid, plus är man riktigt billig så har kaninen inget värde för köparen.
Varför avlar folk så tätt och mycket? Jo, det drar in en massa pengar på våren och sommaren. Vad är meningen med deras Avel? Oftast har dessa inget mål.
Varför avlar de inte rasrent med stamtavla när de tar massvis med kullar ändå? För det kostar mer pengar att vara registrerad och regga djur etc, samt att man måste gå efter vissa riktlinjer. Vilket dessa uppfödare inte bryr sig om.
Vilka konsekvenser får det? Honorna dör förmodligen i förtid pga utslitning. Sedan får de räkna med att honorna får födselkomplikationer ev dö med ungar i magen eftersom de aldrig får vila ordentligt, sjukdomar förekommer också oftare. Visserligen ska en kanin hålla igång, men de är inte tänkt direkt efter honan fått en kull att den ska paras på nytt igen år in och år ut.
Hur kan vi som bryr oss förhindra att det blir så? Genom att informera folk som vill börja avla på kaniner om vad man BÖR följa för norm och informera vad följderna kan bli av kaniner/ungar utsätts för BYB (backyard breeding) och att följa djurlagarna. Kort sagt jag är inte emot uppfödning som följer bra normer.