Innekanin - stallkanin nu?
Vad tror/tycker ni, är det för kallt för att göra en innekanin till "stallkanin" vid den här tiden på året?
Stallkanin innebär i det här fallet att kaninen får en egen box i ett stall och är på så sätt inte lika utsatt för kyla och drag som om den varit i en utebur. Stallet är inte uppvärmt, så kallt blir det ju ändå.
Livet med två australian shepherds
- https://brukshundarnas.wordpress.com
Tror att det kan gå, flyttade ut en kanin i ladugården förra helgen. en kanin klarar kyla bättre än värme. Så bädda med varm och mysig halm så går det nog jättebra :)
Hälsningar Amanda och kaninerna
Tror också det kan gå. Beror väl lite på var i landet du bor men här i Stockholm har det varit 7-10 grader på natten och upp mot 15 på dagen. I ett stall blir temeratursvängningarna inte heller lika stora. Så det klarar en innekanin om den har ett krypin med halm och lite extra mat. Men flytta ut nu direkt i så fall så det inte blir ännu kallare.