vad har era kaniner fått idag då??
Hej!
Vad har era kaniner fått för mat idag??Förutom nytt vatten och hö förstås!
Alfred har fått liiite äpple eftersom det var första gången,och sen några kaningodisar som han bara älskar :D
Sedan har han slickat en del på saltstenen XD
Våra kaniner har fått pellets, gräs, klöver, maskrosblad, morot och även fått varsin halv jordgubb. Mimmi har fåt extra av allt i dag. Hon fick ju ungar i går kväll!

#1 Vilken lyx med jordgubb ;)
Moses har fått pellets, vatten, morot och lite broccoli :)
Vi bor på min föräldrargård och här odlas det jordgubbar. SÅÅÅ gott och bara ut och plocka!

#3 Åh :D

sixten har vatten, hö, pellets och blandning. sen har han avrit ute i minst 8 h och ätit gräs, blommor och andra växter. han rör alltså inte särskilt mkt av maten som står inne, istället är han ute och lever på annat….
Mimmi åt upp sin men såklart inte Bobby… Han är sååå kräsen! Tror att det beror på att han inte är van. Han äter inte ens hö, bara halm. Men klöver gillar han.
Mina kaniner har fått pellets, en bit morot, massa maskrosor och lite knäckebröd. Dem ska få lite gurka, sallad och tomat ikväll.
Hubert har fått lite gräs som jag plockat och en bit banan. Brukar ge honom pellets på kvällen och så ska han få broccoli också
Våra kaniner äter inte gurka… Har provat många gånger!
Lilo har vart ute en stund på gården och ätit lite gräs men det blåste lite kallt idag så vi gick in ganska fort, annars har hon fått pellets och små små äppelbitar (håller på vänja henne :) passade på att ge dom när hon kommer fram till mig (fjäsk fjäsk :P)
Pepsi har fått morot+blast, lite äpple, broccoli och maskrosblad :)
- Mvh Emma

Hampus har fått morot, massa gräs och blåbärsris :)
Mozart har fått pellets, maskrosblad, torkat grovt bröd och torkad majs :) Och så har han fått vara ute och äta gräs :)
Idag har dom inte fått någonting förutom hö, pellets, och vatten dom små stackarna.. Men imorrn! Då blire andra bullar ;)
.: Dance like there is no tomorrow :.
[Lyssna på någon av mina låtar -
”Jag är en liten bajskorv” på Spotify]
Eftersom klockan inte är så mkt än så har dom bara fått ett halvt äpple..
Fast dom äter gräs ute så ^^,
Dom får pellets å sådär ikväll (: Just nu äter dom sig mätta på hö och maskrosblad!

Hö, torrfoder & vatten till frukost. Blir godare senare :)
/ Cissi, medarbetare på Kanin
www.frihetenskaniner.se
Hö, pellets, morot, klöver och en kvist äppleträd.
Hö, vatten, pellets, äpple, morot, maskrosblad. :)
En fiiin skål med gräs, klöver och maskrosblad bortsett från det vanliga dårå (pellets, hö, vatten).
.: Dance like there is no tomorrow :.
[Lyssna på någon av mina låtar -
”Jag är en liten bajskorv” på Spotify]

Idag har Moses fått en skål med banan/havregrynsgröt :)
(+ pellets, vatten& hö!)
Idag har Isabell flyttat till sin nya bur, så hon har bara fått klöver…förutom standardkäket då.
Bilder kommer i morgon!!!

Hon har varit ute i hagen och ätit gräs hela dagen…(med tillgång till vatten och hö)
Pellets, vatten, hö och en morotsbit + några maskrosblad väntade i buren inför natten
Idag har dom inte fått nånting. ;) Än så länge. Vaknade precis så. Men när jag kommer hem från skolan ska dom få gräs, klöver, maskrosblad, morot, kanske nåt mer, och såklart pellets, vatten och hö.. :)
Alfred har fått en kaningodis,hö,vatten och gurka.
Gurka,maskrosblad, vatten, foder, hon ska få en morot sen

jag är så ofin så jag har inte varit ute hos kaninerna ännu jag brukar ge dom mat typ 11.00..då får dom pellets och kanske en morott
Idag har dom bara fått pellets, vatten och hö.. "/ Och varsin drops :D
De har fått målat i förådet, så nu är det ljusare hos dem.
Och naturligtvis har de fått sin dagliga dos av klöver & pellets…

Idag kommer Hampus få morot,äpple,gurka och knäcke bröd (Uppdelat morgon + kväll) + massor men gräs och de :) (Även såklart vatten,hö och pellets)
Hubert har inte fått nåt ännu men han ska få broccoli, morot, hårdbröd, pellets och en massa gräs :) Har dessutom hittat ett ställe där det växer nåt som han verkligen älskar, tror det heter nate..? Ja å hö har han ju förstås också :)
Putte och Lisa har inte fått något ännu, men dom ska få pellets, hö, vatten, maskrosblad, klöver och ska se om jag hittar nåt i kylen som dom kan få :p