Mamman äter som en häst,hur får ungarna chans att
Våran Fuzzy börjar äta såfort hon får pellets,äter upp allt och på sån sätt når ungarna aldrig pelletsen.Någon som har tips???
Hjärtliga Hälsningar Mariëlle och Janine Bos
www.nossanskaningard.weebly.com
Ta undan mamman ifrån ungarna någon timme, hon kan ex. aktiveras i hagen så länge, på så sätt får ungarna matskålen för sig själv en stund 
Säger som 1#
Eller prova med flera skålar där du delar upp maten och lägger lite i varje. :)
Hälsningar Amanda och kaninerna
Se till att de har massa hö att tugga på :)
Hur mycket pellets får mamman?
Jag tycker det är bättre att de lär sig äta ordentligt med hö i första hand, i andra hand pellets
Instämmer med Lina (#3).
Tack # 1,2 och 3.
Ikväll tog vi ut mamman och ungarna fick lite pellets. Men dom äter hö,halm,brännässel och pinnar.Så då blir det nog bra! Vi ska ta ut mamman lite oftare nu,för hon tyckte att det va skönt.Lugn och ro,inget springande och hoppande runt sig
Hjärtliga Hälsningar Mariëlle och Janine Bos
www.nossanskaningard.weebly.com
Du kan göra en "creep-feeder" också. Det kan vara en låda som bara ungarna kommer in i eller en bit kompostgaller som gränsar av en bit av buren.
/Lina R
Rönnbäcks Kaniner, registrerad kaningård #119 i SKAF
www.ronnbacks-kaniner.se
#6 Hej Lina! Vi gjorde en galler under sitthyla först,men Fuzzy pressade huvuden nästan helt igenom och vi var rädd att hon skulle fastna.
Så det kände inte så bra och vi tog bort det.Annars var det perfekt, bara Fuzzy förstörde allt! Men hon har gått ner lite och vi kunde dra bort mycket hår, så det ser rätt bra ut nu!
Tack för mycket bra tips?!!
Hjärtliga Hälsningar Mariëlle och Janine Bos
www.nossanskaningard.weebly.com