Hur mycket betalar ni ?
…varje år eller månad för era kanin/er?
Själv har jag..
Inköp(Bambi själv! 50kr:-
bur:fick jag gratis!
Mat ungefär 1000kr
Hö/burmatrial: ungefär 200 kr
leksaker:50 kr :P
summan är 1300 tills nu iallafall :p
Bambi du är min älskling ♥ Älskar dig
Blogg: www.janaslife.bloggplatsen.se
Animals can destroy EVERTHING you have,clothes,shoes,doors but they will NEVER destroy your heart <3
Uscha, det går inte att räknas, här går det åt hö som jag vet inte vad. Belice kostade iallafall 300 kr att köpa, Flash kostade 150 kr och dem andra har fötts här förutom Idas kanin Klara men jag vet inte vad hon kostade. Två av våra burar kostade 1000 kr styck, en kostade 2000 kr, en var gratis och dem andra två fick vi med några kaniner som vi köpt förut.
1# Aj aj aj,men varje krona är värd så klart,jag gör sllting för min lilla byxlös
Bambi du är min älskling ♥ Älskar dig
Blogg: www.janaslife.bloggplatsen.se
Animals can destroy EVERTHING you have,clothes,shoes,doors but they will NEVER destroy your heart <3
#2 Såklart, jag vet inte vad jag skulle göra om jag inte fick ha några kaniner.
Ojoj det vågar jag inte räkna på. :s
Tävlar ju med mina oxå, så det blir väldigt mycket :P
Oj, jag vet inte hur mycket jag har lagt ner på Puff. Det är otroligt mycket även om jag bara har en kanin. Flera tusen minst. ;) Vet iallafall att det är över fem tusen.
~ When life gives you a hundred reasons to cry, show life that you've got a thousand reasons to smile.
Ojojoj…
Tre av kaninerna är köpta, två är uppfödda här.
Ville: 500 kr
Iza: 250 kr
Nessie: 400 kr
Sedan har jag själv ansvar för halm och hö-inköp vilket brukar ligga på runt 300 kr per månad.
Pellets köper mamma, en säck räcker ca 2,5 månader. Kostar runt 200 kr.
Tillbehör så som vattenflaska, skålar och dylikt har denna månad legat på 200 kr (ibland köper man mycket och ibland lite)
Övrig mat står jag för själv, te.x äpple, morötter och dylikt.. Ca 150 kr per månad.
Jag tycker dock att min familj hjälper mig mycket med kostnader och sådant, ibland betalar mamma för höet och halmen då min ekonomi är lite halvdålig (studiebidrag) men de vill samtidigt att jag ska ta mitt ansvar eftersom det är mina djur, jag tycker faktiskt att det är bra. Ninerna är ju just det, mina.
Vi har två egenbyggda fackburar här hemma och en köpt innebur.
Tvåfackare: ca 1500 kr
Trefackare: ca 1800 kr
Innebur: ca 600 kr
Burarna har min låtsaspappa och morfar byggt och jag har fått dem som antingen födelsedagspresent eller julklapp. Inneburen är gammal och är till för om någon kanin skulle bli sjuk och måsta hållas under uppsikt dygnet runt och till eventuell frakt till vetrinär.
Så på en månad kostar mina kaniner ca 500 kroner, vilket är maten och tilbehören. Av de 500 kronorna betalar jag ca 400 kronor själv. Under sommarhalvåret ökar kostnaderna en aning då jag har kaninungar.
Jag har haft kanin sen jag var tre år, dock inte lika många men om man kollar på det stora hela så blir det mycket pengar i längden, men det är så värt det! :)
Burarna har jag väl betalat ca 1000kr eller liknande för sammanlagt (3 inneburar), sen inköp av kaniner. Den enda fasta kostnaden har varit foder och strö. Kostar i snitt 150-160kr i månaden för spån, hö och pellets. Ströet räcker i 2-3 månader eftersom jag just nu bara har två och ena har mattor i buren och bara spån i toalådan. Pelletsen kostar ca 2-300kr sammanlagt, men räcker bra länge den med. Höet går åt ca 1 bal/månad och kostar 84kr (köper på Granngården i och med att det bara går åt 1). Sen har jag varit på 3 utställningar också.
Ja först och främst.
Kaninerna: Frallan + Oddan= 700:-
Selar osv: Ca: 300:-
Startavgifter: ca: 300-400:- för detta år (Ifrån augusti (?) )
Sedan är det nog en massa mer osm jag inte kan komma på förtillfället ;)
Kram Emelie och djuren!<3
Då ska vi se avrundat till hela tiotal..
Dior 350 kr + tågresa 150 kr
Bur 200 kr (pappa byggde och ville bara ha betalt för det han själv behövde köpa som gångjärn och beslag)
Kompostgaller 3x100 plus lite kattstrypar för ca 50 kr och hakar för ca 50 kr så ca 400 kr
Hus 150 kr
Rör 80
Matskålar 60+40 = 100 kr
Höhäckar 2x50 = 100 kr
Hö 5x110 kr = 550 kr
Halm 2x150 = 300 kr
Spån: 90
Lättströ 150+70=
Pellets 180+150=
Sele 80 + 170 kr
Yoda + bur = 400
Hyra av släp 200
Matskål 40+150 (maken köpte snordyr matskål)
Hus 180
Medlemsskap i SKAF 330
Försäkring 2x320 = 640
Totalt: 4940 kr som jag kommer kommer på sådär på rak arm. Vi har haft kanin sen juni.
//Mamma till både vilddjur och tamdjur. :-D
Köper egentligen bara strö till innekaninerna, så det blir väl en 10 euro i månaden eller något sådant. Får hö från stallet där jag har min foderhäst och pellets av min morbror (som jobbar på fabriken som tillverkar det).
Sammanlagt har jag lagt ut hundratals euro på mina kaniner, men då har jag haft min äldsta kanin i fyra år. Bara hanens kastrering kostade ca 100 euro, som exempel.
Kaniner är ändå väldigt billiga att ha som husdjur om man jämför med hundar t.ex, och de är helt klart värda alla pengar :)
Med vänliga hälsningar, Sanna Johansson
Besök gärna min blogg :)
TS: Hur kommer du upp i 1000kr i mat till en kanin på knappt ett halvår?!
Detta är räknat på 5 kaniner per månad
Mat: Knappt 200 kr.
Strömaterial: 70 kr
Skålar osv har jag fått eller strököpt.
Vet inte vad jag har lagt sammanlagt med burar osv, men fått några plus att 4 av kaninera går i boden :D
Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.
Har absolut ingen aning om vad jag lägger ut. Vill nog inte veta det heller :P
Jag köper saker när det behövs, burar osv. har tillkommit eftersom, både köpte och byggda.
Skålar och flaskor har jag så det räcker och blir över flera gånger om. Detsamma gäller alla selar, klosaxar & borstar.
Mvh Clara
Medarbetare på kanin och tonåringar.ifokus.
www.ingespjuta.webs.com
Har faktisk ingen anning hur mycket jag lägger ut på kaninerna men inte så jätte mycket pengar iaf :)
Burarna bygger pappa och jag själva och allt virke har vi redan hemma så det räker långt. Sedan spik osv har vi också ganska mycket hemma men om något sådant tar slut så köper vi.
Sen så köper jag hö,halm balar av våra släktingar i strängnäs och där köper vi även pellets. Sist vi var där och hämtade det var i November då köpte vi 3 balar halm och minst 20 balar hö + 4 säckar pellets (30 kg) och även en stor spån allt det gick på 1500:-
Sen har jag köpt nya kompostgaller tror 5 st så det har gått på 500:-
Sen i sommras var vi och köpte hö,halm,pellets och spån för 800:-
För mig kostar det +- 1500kr på ett halvt år om man räknar inte med vet besök,grönsaker och frukter, tror inte det är så mycket :)
Zingo: 100kr:-
Zira: 200:-
bur: fick jag gratis!
leksaker senaste månaden:50 :-
Selar och koppel:75 + dom jag fick i julklapp mm så blir det:200
Glömde att räkna med inköp av kaniner och alla kullar jag har haft :) då blir det flera tusenlappar :)
Glömde också räkna med hur mycket kaninerna kostade jag har köpt, året 2011
Aslan: fick jag gratis (skulle först låna honom för att para med min ena hona, men sedan fick jag honom)
Ofelia: 500:-
Rut: 350:- eller om det var 450:-
Sophie & Nakhre - 0kr, fick dem båda gratis.
Burar & sånt har gått på sammanlagt.. 1699 då jag köpte båda burarna billiga. Sophie bor i en innebur & Nakhre i en stor sommarbur (Dock bor hon i garage nu)
Det är intressant, för jag brukar inte tänka på hur mycket jag & min familj lägger ut på kaninerna.
År 2011 har jag lagt ut:
2 selar + 2 koppel - ca 70 kronor/st (både sele & koppel i ett), vilket motsvarar 140 kronor.
Uteburen - 999:-
Hö - 60kronor/2 hösäckar. Får i vanliga fall gratis från en gård en bit ifrån oss, så egentligen ska det vara 0:-. Men jag har köpt på djuraffären för 30:- två gånger på hela året.
Burunderlag - Använder matta, så det kostar ingenting där. (Om man inte räknar med dem andra djuren)
Pellets - Köper oftast pellets 2 gånger i månaden (2 påsar), vilket motsvarar.. 90:-, då en påse kostar 45:-. Sammanlagt blir det 1080 kronor jag lagt ut i mat detta år.
Vattenflaskor - 150:- (En kostar 50:-)
Matskålar - 70:- då jag redan hade sedan innan, så köpte jag en morotsskål att ha grönsaker i.
Borstar & klosax: ca 200 kronor i borstar & ca 190 kr i klosaxar.
Leksaker detta år: ca 200kr
Pappa har lagt ut ca 6-7000 (mer?) eller något sådant i grönsaker (och då inte bara till kaninerna) detta år.
Så 2011 har mina kaniner kostat ca 8599:-
Och i månaden kostar mina kaniner (om man inte räknar med småsaker såsom sele, matskål, flaskor osv): ca 190-290 (beror på hur mycket vi lägger ut på grönsaker).
Hoppas jag inte glömt nånting nu..
Vetrinärbesök har vi aldrig behövt sedan jag skaffade Sophie 2009.
♥ Den som sa att lycka inte kunde köpas med pengar, glömde djuren ♥
Nej, sammanlagt detta år blir: 9589:-
Tvungen att räkna om.. 
♥ Den som sa att lycka inte kunde köpas med pengar, glömde djuren ♥
#19 Shit, hur många kaniner har du ?
Http://Angies-Kaniner,se
Lejonhuvad Kanin i Zobel Blå, Zobel Blå Manteltecknad och Madagaskar.
Dvärgvädur i Viltgrå
#20 Två, haha.. Men då har jag ju andra djur också som också ska ha grönsaker & delar både borstar, hö & klosax med kaninerna.
♥ Den som sa att lycka inte kunde köpas med pengar, glömde djuren ♥
#21 Eller, vissa borstar.
♥ Den som sa att lycka inte kunde köpas med pengar, glömde djuren ♥
Det här är vad min lilla kostat under 2011 haft Mello sedan augusti:
Mello - 250 kr
Burar - 100 kr + 90 kr
Matskål - 22 kr
Vattenflaska - 50 kr
Hö - runt 300 kr priserna varierar så mycket, ibland gratis, ibland inte
Hörntoa - 70 kr
Burmaterial - 89 kr Toa-Lätt | 50 kr Sågspån
Pellets - 159 kr Kanin & Marsvin
Borste - 50 kr + 20 kr
Övrigt - 15 kr Rosett | 40 kr godis | Leksak 15 + 10 kr
= 1280 kr
Sedan är det ju ändlösa kostnader på grönsaker och frukt, svårt att räkna på eftersom att Mello och jag delar.
Jag har ju i och för sig bara en kanin, så det blir ganska billigt. De fasta kostnaderna är nästan ingenting, och trots att jag bara har 1100kr/månad så klarar jag utan problem att betala allt själv. Mina föräldrar har inte lagt en krona på Mello, för det är så jag velat ha det.
# Jag förstår inte heller hur det kunnat gå åt 1000 kr på mat för TS? Vill du berätta? :)
har ingen aning om hur mkt som vi betalar… hö har vi själva, spån har vi fått billigt (hönsen använder också det) vattenflaskorna kostade 30kr/styck dvs 30X6, matskålarna kostade 15kr/styck dvs, 15x12. + några vi köpt/fått för längesedan. 12fackaren kostade os ca 3000kr(hemmabygge), voljäerna minns jag inte. 6fackaren som ska byggaskommer ligga på ca 2000kr, höhäckarna kostade 15kr/styck vi tog 12. Fodret kostar 180:- för 25kg , det inte hur länge det räcker. morötter kostar 50kr/säck… ja sen vet jag inte. kommer inte ihåg vad alla selar o så kostade. visar kvar mkt från när vi va små.
// Anka
~ It's interesting to watch devils cry when angels want to stab you in the back. ~
Jag har faktiskt räknat på det här flera gÅnger :) Ett tips? till er är att dela upp kostnaderna i två olika poster för att få bättre översikt, typ så här: en för fasta ej återkommande kostnader där i räknas inföskaffning av kanin, bur, skålar och kastrering. Nästa post är återkommande kostnader/ underhåll av hobby: i detta räknas allt foder, strö, leksaker, försäkring osv detta väljer jag att räkna ut per år men det funkar att dela upp det per månad eller kvartal också. Så här ser det ut för mig i alla fall: Fasta kostnader: kanin 1200 (köpte först en som min mammas hund skrämde ihjäl, sedan en ersättningskanin) Bur 1200, kastrering 1600 , skålar, flaskor osv ca 200 = summa fasta kostnader 4200 kronor. Återkommande kostnader per år är svårt att räkna ut, jag handlar hö och halm från en bonde, det blir totalt ca 100 kronor, en säck stampe per år, strö har växlats mellan spån, halm och lättströ och olika kombinationer vilket ger en svår uppfattning om kostnaden, försäkring ca 250 (har agrias smådjursförsäkring men minns inte summan just nu) Årlig kostnad blir lite vagt mellan 500 och 1000 kronor.
Jag vet faktiskt inte direkt. Men mycket är det iallafall inte.
Kaninerna fick vi gratis, båda 2. Buren byggde pappa av plankor och sådana saker som hade blivit över ifrån andra byggen. Så där gick det väll 200 kr max.
Höet och halmet får vi gratis ifrån min faster, då hon har hästar. Men maten kostar ca 400 kr, och det räcker i ett halvår. Total-summan för alla koppel, selar och leksaker är väll ca 400 kr, och jag har inte behövt köpa något mera på det senaste halvåret. Spånet kostar ca 150 kr, och det räcker i drygt ett halvår.
Och, just det. Kompostgaller har vi köpt oxå, och totalt har vi väll spenderat 500 på det. (Har ganska många). Dock behöver jag inte betala något själv, som tur är.
Ena kaninen fick jag gratis. Jag köpte den andra för 400, dock fick jag tillbaka pengar från pappa.
Två inneburar för 1100kr, och en utebur för 200kr(?).
Spån och Halm 300 sammanlagt för ett drygt halvår… Hö 150 för tre små påsar.
Två set med koppel+sele 320kr (tror jag)
Klosax x2, 79kr samt 49kr.
Kam 10kr.
Kompostgaller(4 i) x5. 450 kr.
Matskål 12kr.
Tuggleksak 60x2
Bitsak 80 (?)
Avrundat allt, eller ja. Det mesta. Och då får jag fram 3270kr. Dock betalar jag inte själv.
/Debra, Po - Tinky - Lala - Winky
One Direction - 8 maj, 13 o 14 juni. Läs gärna Corneliaochdebras.blogg.se
utomhusburar kostade 1500kr/st så det blev 3000kr
inomhusburar kostade 300kr/st så det blev 600kr
+ alla tillbehör som kostade ca 800kr sammanlagt
och kaninerna kostade 800kr sammanlagt (2 st)
Jag har faktiskt ingen aning om hur mycket allting har kostat.
Burarna kostar ingenting att bygga, då det är gamal köksinredning som används. Men gallret och mälorna har kanske kostat 100 kr sammanlagt.
Köpte tre av mina fem (!) kaniner under 2011, så det är nog där jag har lagt ut mest pengar.
Hubert kostade 400 kr, Yrsa kostade 500 kr och Kodak kostade 600 kr.
Så då blir det 1 500 kr på köp av kaniner.
Det går åt ungefär en spånbal i månaden, och det kostar ungefär 80 kr. Då blir det ca. 960 kr för ett år. Halm brukar jag få från våran granne som har hästar, så det kostar ingenting. Hö slog jag själv i somras, men det räckte enbart till November. Sen dess får vi hö från min pappas kusin, som har kor.
sen är det lite småsaker, såsom:
Selar och koppel, ca. 50 kr (har fått det mesta i presenter)
Kompostgaller (4 st i) x4-5, 400-500 kr
Pellets 25 kg, 189 kr (räcker i ungefär 2-3 månader)
Tävlingsavgifter, drygt 400 kr
Transportburar, ca. 500 kr
Akitaskålar, 180 kr
Tillsammans blir allt ungefär 4 000-5 000 kr. Dock betalar jag inte allt själv, det mesta betalar mina föräldrar.
Ramse - 350kr + resa 200kr
Ophelia - 400kr + resa 270kr
Bur med tillbehör - 1000kr
Sand - 60kr
Pellets - 300 kr
frukt och grönt - 300kr
kammar/klosaxar - 300kr
Bur material, havre mm tas i stallet - gratis
Alla husen och sandlåda etc har min kille byggt - gratis
Sen har vi kastrering snart vilket kommer gå på 700kr + resa 200kr
Räknat from sep 2011 - 4080kr som hittat!
varje sekund är en missad chans, varje ögonblick ett tillfälle som fanns
Hm.. Vill nog inte veta egentligen men har lagt ner massor av pengar ca 9 tusen bara för burarna.. (anlitade en kille som tog rejält betalt för att bygga, dumt gjort av mig) Har hittils köpt in 7 kaniner och imorgon blir det åtta. Celia 550 + Transport från Stockholm Bobban 300 (tror jag kmr inte ihåg) + transport från Stockholm Gulis & Jolly 300 + transport från Örebro Kesella 500 + transport från Linköping Shajli & Melissa gratis + transport från någonstans, var många år sedan Keso 300 + transport från Stockholm Sedan kostar hö, spån och torv varje månad men orkar inte räkna ut det nu ;)
Jag föder främst upp vädurskorsningar med inriktnng på hoppning, men även lite dvärgvädurs kullar i normalpälsat, lejonhuvat och rexpälsat.
Har för tillfället två vuxna dvärgvädurs honor till salu, en rexpälsad och en normalpälsad.
För bilder/information:Blabarskaniner.weebly.com
Hö: 40-47:- Spån: 70:- Foder: 189:- Tävlingar: 100-175:- Summa: 399- 481:-/mån~ 4788- 5772:-/år Mina burar har gått på 6700:- sen kaninhuset på 15.000:- så mina kostar en hel del.
Mvh Emma
Hjärtelyckans kaningård www.hjartelyckanskaningard.weebly.com
Sajtvärd för Jättekanin Ifokus och Harkaniner Ifokus
http://emmisen.myshowroom.se/
De årliga avgifterna:
Spån: 4 st 89 kr säckar = 356 kr /år (kanske mer)
Hö: gratis (bensinkostnad att åka dit bara, ca 6 mil totalt)
Halm: gratis (bensinkostnad att åka dit bara, ca 6 mil totalt)
Pellets: 4-5 st 25 kg säckar 209 kr = 836-945 kr / år
Engångs avgifterna:
Burar, skålar, flaskor, borstar etc: okänt, har hållt på med kaniner i 8 år och jag har burar och allt kvar, lagt ner upp mot 10 000 kr på burar och gårdar, troligtvis mer.
Kaninerna jag har nu har kostat mig sammanlagt 2450 kr + frakt, 100 kr extra ett par gånger.
Sen har jag veterinärkostnader också.
Kaniner är inte billig som många vill påstå.
Engångsavgift:
Maja - 300
Bur - 400
vattenskål - 100
kamm/klosax 200
Sele/koppel 100
toalätt 50
Månadsavgift
Hö - 100
Övriga kostader på 2-3 månader
Mat 100
sand 40
Spån 100
tävlingar/utställningar 150
Nathalie Månsén
_http://thecityhelditsbreath.blogspot.com
http://kaninmagazinet.se_
men jag tror att att ha en kanin kostar mycket mindre än att ha t ex en hund eller en katt. alla vaccinationer som man måste göra då, vaccinationer kostar inte lika mycket för kaniner osv så om man ska jämföra så är det faktiskt inte så "läskig" summa jämfört med vad det är med andra djur.
#35 Har man bara 1 katt kostar inte den mer än en kanin tycker jag :)
Har ju själv 2 st:P
Och det finns många som vaccinerar sina kaniner, speciellt i Skåne.
Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.
#36 nja jag tyckeratt vetvård och vaccinationer är dyrare för katter och hundar än för små djur , månads summan blir kanske lika som med en kanin men katter och hundar måste oftast vaccineras flera gånger än vad kaniner behöver och katter behöver besöka vet flera gånger än kaniner (jag har besökt vet bara 1 gång med mina kanienr och med min katt fick jag besöka vet typ flera gånger på ett år för att vaccinera,avmaska,undersöka osv) sen beror det också på om man vill ha en renrasig katt då blir det mycket dyrare med inköp än med kaniner eller jag vet inte alla tycker ju olika :) sen beror det också på hur mycket man har råd med för mig t ex är det billigare och bättre att ha en kanin än att ha en katt, jag köper allt till mina kanienr från mitt månadspeng:)
#37 Ja om man behöver åka in till veterinär kan det bli det ja. Men behöver man inte det och gäller bara mat osv så kostar inte kaninen mindre än 1 katt :)
Varför skulle katter behöva besöka veterinär mer än kaniner? Tycker inte jag riktigt stämmer…
En katt vaccineras 1 gång/år, vilket inte är så dyrt :)
Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.
#35 Min katt har kostat oss minst av alla våra djur (förutom hamstern), veterinärvård mot skabb en gång och ett sår. Men i foder och sådant är han billigast då han inte kräver några burar eller strö. Han vaccineras inte. Det är inte för än nu han kostar i kattsand och kastrering p.g.a. flytt.
Hundarna kostar dock mer i vaccination och foder, men dom har ju inte heller strö.
#39 Nej hundar kostar mer, helt klart :)
Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.
Hmm. Mina kaniner drar pengar :P
Har 25 st hemma för tillfället, köpte nyss drygt 200kg hö nyss för 500kr, gissar att det räcker i ca 2 mån.
Det går åt Runt 40kg kraftfoder i månaden. 25kg i en säck och de kostar 199st.
Spån får jag gratis av en kompis, i utbyte att han får hö och pellets gratis till sin dotters kaniner (han jobbar på sågverk)
Förra året byggde jag bara en bur med material jag redan hade hemma.
Har inte riktigt köpt kaniner ifjol, en hona för 400kr, och tre tyska importer för 41, 45 och 45 euro. Men själva Tysklandsresan gick väl på cirka 10 000 inkl kostnader för kaninerna.
Sedan några tusen i anmälningsavgifter till utställningar, plus några tusen i bensin.
Nja, vill nog inte riktigt tänka på vad de små rackarna kostar :P
TS: Kan du svara på min fråga? :)
Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.
42# Jahaa förlåt,det var så många kommentarer så jag läste inte noga! jo men jag köpte vita kraft som kostade 29kr i mer än 2månader sen köpte jag ett annat foder som kostade 55 kr 7gånger sen köpte jag ett annat foder flera gånger för 66kr och sen köpte jag två stora påsar (20 kg) för några hundra lappar men gav bort de,då bambi inte åt de han gillade inte de sen köpte jag kanin o marsvin för ungefär 200 kr så det blir ungefär 1000!
Bambi du är min älskling ♥ Älskar dig
Blogg: www.janaslife.bloggplatsen.se
Animals can destroy EVERTHING you have,clothes,shoes,doors but they will NEVER destroy your heart <3
#43 Är det kg priser?
Varför har du bytt foder så ofta då? Det brukar bli dyrare då 
#43 Hur kan du ha hunnit byta så ofta? :P
Inte bra för kaninens mage.
Vitakraft är dock inget bra foder.
Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.
Härregud.. Vet inte hur mycket pengar det har gått till kanerna…
Hoppstarter, foder, tillbehör… oj oj..
~ Kram Nadja ♥
♥ Ålandskaninhoppare ♥ Vardagsblogg ♥ Kaninblogg ♥
45# Jo jag vet,det blev så mycket,men jag har fastnat på Kanin & marsvin men tycker att min kanin har blivit lite smalare vad ska jag göra för att få upp honom? han är 1,9 ungefär!
Bambi du är min älskling ♥ Älskar dig
Blogg: www.janaslife.bloggplatsen.se
Animals can destroy EVERTHING you have,clothes,shoes,doors but they will NEVER destroy your heart <3
#47 Vilken av kanin och marsvin? Finns 2 st.
Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.
Kan någon ta bort mitt inlägg (#24) för det blev väldigt klyddigt och dessutom helt fel! xD Ska skriva ett nytt strax.
// Anka
~ It's interesting to watch devils cry when angels want to stab you in the back. ~
Jag köpte min i September för 350:- + bensin för 140 mil.
Pellets: 360:-/månad + hö och grönsaker så det blir kanske någon hundrig där.
Toalätt: ca 150:-/månad.
Bottenströ: spån gratis, halm 110:-/två månader.
Försäkring: 27:- månad men jag betalar årsvis.
Mediciner: Det har gått på kanske 100:- totalt.
Hans lekstuga: 1000:- gick det på att fixa kaninvänligt där inne.
Hage: 700:- och då fick jag jobbet gjort gratis så det var bara materialkostnader.
Övrigt, som transportbur, borste, kam, klotång osv: 500:-
#47 Vad är det för ras? Hollis? Du kan prova öka pelletsen, äter han bra med hö? Prova ge havre och solrosfrön.
51# Japp hollis!ok! njaa jag vet att hö är viktigt men han äter inte såååå jätte mycket hellre vill han ha pellets o grönsaker! ska jag blanda havre med pelletsen? kan man ge fågelsolrosfrön?
48# Den gröna!
Bambi du är min älskling ♥ Älskar dig
Blogg: www.janaslife.bloggplatsen.se
Animals can destroy EVERTHING you have,clothes,shoes,doors but they will NEVER destroy your heart <3
Sen jag fick kaninerna:
2 kaniner - 600:- (jag betalade 300)
2 burar - 1100 :- (jag betalade 600)
3 kaninhinder - 750 :-
8 kompost galler - 160 :-
leksaker, klicker osv
kattsand, spån, mat & hö betalar mina föräldrar men hittils har vi haft tur och fått det mycket gratis men ungefär i månaden:
kattsand- 50 :-
spån- ännu inte köpt själv :)
mat - 20 :- (fick köpa billigt av dem vi köpte buren av)
hö- 200 :- (nu har vi hittat gratis/billigt)
Jag har betalat sen vi fick kaninerna: ca 1700 kr
Mina föräldrar: ca 300 kr i månaden samt ev. tillbehör
Har haft mina kaniner sen juli-augusti någon gång ;)
Mvh Alice och Morpen :)
#52 Vad köper du för hö?
Nej blanda inte i det, testa att öka mängden istället eller skaffa bättre hö, kan ha med det med att göra:)
Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.
Inköp av kaniner= 350+200+600+400+600=1150
Burar=2000
Foder=1000
Hö=1200
Spån=ca 500
Inköp av Bamse: 350 kr
bur: 650
Mat: 99kr pellets, hö 99 kr fast det brukar räcka i 3 månader.
Hö/burmatrial: 99kr Alspån räcker i 3 månader , 60 kr kutterspån
Leksaker: Brukar inte köpa leksaker. Utan brukar t.ex. ta grenar från äppelträdet.
Total summa: 3700 kr, det blir 2700 utan inköp av både Bamse och bur.
What doesn't kill you makes you stronger.