Kanin iFokus

Kanin

Etikett: utställning
Läst 741 ggr
gaabriellaaa
0

Funderingar om att ställa ut sin kanin på LU

Jag ska förmodligen på SM i hoppning den 3-4 februari och min kompis som har en kanin med stamtavla funderar på att följa med och ställa ut honom då. Men eftersom varken hon eller jag har någon som helst aning om hur det funkar på utställning så har vi lite funderingar. Får hon ställa sin kanin eller är det bara för typ championskaniner och sånt när det är LU? (om det ens finns champion i utställning Tyst) Hennes kanin (dvv) ställdes ut som liten och fick då typ 94.5 p.
Pågår LU båda dagarna, och om det gör det, får man åka hem med sin kanin imellan eller måste den sova i hallen? Och utställningsburen, fixas det av dom som ordnar utställningen eller måste man ha en egen? Tack på förhand!

Zvintos
0
#1

LU = Landsutställning, det vill säga en större utställning bara. Alla kaniner är välkomna, vare sig det är champions eller "nybörjarkaniner". Glad När en utställning håller på mer än 1 dag så sover kaninerna i lokalen och utställningsburar ordnas av arrangörerna.

gaabriellaaa
0
#2

okej tack för svar! vilken klass ska man ställa ut i? Han är en blå dvärgvädur, utställd en gång tidigare som sagt på 94.5 p tror jag det var.