Hej ;] Ålder ? på kanin för parning ?
Inbäddat innehåll kan använda tredjepartscookies och spårningsskript.
Hej, undrar om hur gammal en kanin kan vara för att få en kull ? Och hur gammal den kan vara inann första ? Har en massor av kaniner ! BEHÖVER HJÄLP ? :]
Finns tonvis med artiklar om Avel osv att läsa.
Men minst 8 månader, senast med första kullen 1 år 6 mån MEN det beror på om dem har kondition osv. Är honan tjock, skall hon inte paras med då. Men själv klart är de på egen risk och eget val om man vågar.
Vad är det du vill med din Avel? Är det nått speciellt du skall få fram? Utställning? Kel?
eller är de bara hobby?
Själv tycker ja att man borde dra ned på aveln lite, spec nu inför vintern då dem kan vara svår sålda!.

Beror lite på ras också, brukar para mina dvärgväsdurar vid ca 7-8 månaders ålder, men har även haft kaniner som fått första kullen vid 3 års ålder. Den äldsta kaninhona jag haft som fått en kull var 7 år, men hon hade haft kullar regelbundet.
Inbäddat innehåll kan använda tredjepartscookies och spårningsskript.
Okej tackar ;] Nej jag undrade bara ifall jag skulle ta några kullar med dom kaniner jag har tack :]
Mvh // Ida