Kanin iFokus

Kanin

Etikett: allmänt
Läst 614 ggr
Suskiv
0

Varsitt fack eller tillsammans.

Vår kanin ska få en kompis till våren, tycker synd om henne som bor ensam ute. Men ska de bo i varsitt fack (ovanför varandra) eller ska jag byggga en ramp mellan facken och låta dem bo tillsammans? Båda kommer vara honor. Om de inte bor tillsammans, kan de gå i samma beteshage tillsammans?

//Mamma till både vilddjur och tamdjur. :-D

Sixtenblixten
0

Inbäddat innehåll kan använda tredjepartscookies och spårningsskript.

#1

Har haft honor tillsammans både syskon och inte och även kastrerad hade med hona och det ahr funkat tror det e ganska individuelt

Ljusta
0
#2

Du kan alltid prova att ha dem tillsammans, och funkar inte det så ha isär dem. Kom ihåg att sätta ihop dem på neutral mark för annars kommer den gamla honan att försvara sitt revir.

Ljustadalens kaningård

Suskiv
0
#3

Neutralt blir det eftersom buren kommer att byggas helt ny till dem. att dela på dem om det inte fungerar blir ju inget problem, bara att stänga igen rampen mellan våningarna.

//Mamma till både vilddjur och tamdjur. :-D

Fridaaaa
0
#4

Om de kan bo ihop är det ju bra. Jag har mina 3 honor ihop.

 Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.