viltgrå-viltgul, vilket ev mest dominant..?
ex viltgrå (med gulanlag), ger med viltgul (utan viltgråanlag), mest viltgul.. el är viltgrå mera dominant då det endast behövs från ena förälder o därför trol mest blir viltgråa.. el svarta..?
förmodligen är det slumpen som mest avgörande i denna kombi..? = alla viltgula el alla viltgråa..
Inbäddat innehåll kan använda tredjepartscookies och spårningsskript.
Viltgrå (och svart) är "grundfärgen" kan man säga, så det kan dyka upp med alla kombinationer så länge en är vilt.
Men det är nog mest slumpen som avgör, ja.
Slumpen brukar ha ett finger med i spelet gällande vilka färger som dyker upp.
Själva teorin är ju baserat på x antal avkommor.
De handlar inte om dominant och recessivt. De handlar om vad kaninen bär för färg. Om du korsar en viltgrå och en viltgul och den viltgrå INTE bär anlag för gult så får du 100% viltgrått. Bär den anlag för gult får du 50% viltgrå och 50% viltgul. En viltgul kanin kan inte bära anlag för viltgrått, men den kan få viltgrå ungar med rätt partner

Har den viltgrå gulanlag så kan du få viltgrå och viltgul statistiskt 50/50 men verkligheten kan se helt annorlunda ut. Men sen beror det på om dom bär ett eller två viltanlag också, bär båda kaninerna bara ett viltanlag, så kan det även bli svart och madagaskar. Sen kan ju ex. zobelanlag ligga dolt och även blåanlag.
Inbäddat innehåll kan använda tredjepartscookies och spårningsskript.
Den viltgrå bär ett viltanlag (pappan viltgrå) den viltgula tror jag bär två.. kan verkligen madagaskar dyka upp i denna komb..? minimal risk för zobelanlag o blå endast på den viltgrå:s sida ev så det bör ej dyka upp.. Tack för svar 

#5 Nej om den viltgula bär två viltanlag så kan det inte bli madagaskar, men det är ju svårt att veta säkert om den viltgula bär två viltanlag. Även om båda föräldrarna är viltfärgade, så betyder det ju inte automatiskt att den bär på två viltanlag.