Inte ett dugg rumsren
Alltid hör man att kaninern är så renlig av sig, det måste våran kanin ha missat. Visst hon kissar ju ett hörn men däremot så bajsar hon ju ner hela buren. Är så trist när det direkt blir skitigt i buren. Skulle nog vara trevligare för henne om hon bajsade i ett hörn eftersom det är lättare att få bort allt dagligen då utan att ta bort hela bädden.
Går det att lära om en kanin till att bli mer rumsren. Testade med att ställa in en toalåda, den slängde hon iväg.
//Mamma till både vilddjur och tamdjur. :-D
toalåda är nog det bästa!
mina kaniner har lärt sig att vart än toan och de är, så är det toan som gäller när de ska "gå på toa" (det bajsar dock inte alltid där)
försök sätta fast toan så din kanin inte kan slita bort den, och ha den i det hörn den kissar i.
sannaisaksen.blogg.se
Sätt toalådan i det hörn hon kissar i, om hon slänger iväg den kan du försöka sätta fast den.
När du städar buren, spar lite av skiten och häll det i toalådan, resten av buren ska vara ren. De pluttar som hamnar utanför toalådan plockar du upp och häver i toalådan, de brukar kunna lära sig av det. Lycka till! 