Kanin iFokus

Kanin

Etikett: beteende-hälsa-och-skötsel
Läst 588 ggr
[Asra1]
0

vitaminer till min dräktiga kanin?

hej! jag har köpt kanin-c som är välsmakade c-vitamin tabletter det är typ morotstabletter,  nu är min fråga jag har en kanin som inte är draktig och till henne gav jag en igår. hon åt den :) men jag gav inte en till min dräktiga kanin ska jag lägga en i hennes pellets?

elr vad tycker ni att jag ska göra?

Fridaaaa
0
#1

Du behöver inte ge sånt alls. Dem får i sig det dem behöver via hö, pellets, gräs, grönsaker och grenar :)

 Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.

[Asra1]
0
#2

Tack! så det är inte farligt om jag tar ut henne när hon är 17 dagar dräktig? :D vad bra ! men när ska jag sluta ta ut henne?

Zvintos
0
#3

Just C-vitamin behöver inte kaniner tillskott utav, då de kan "producera" detta själva. Det är bara vissa primater samt marsvin som inte kan detta och då behöver få i sig det via kost eller genom tillskott.

Att ta ut henne när hon är på 17:e dagen av sin dräktighet ser jag inga problem med om det är Hage.
Sele vet jag inte om jag skulle gjort kanske, men det är upp till en själv.

[Asra1]
0
#4

Tack för svar! hahaah nej nej min kanin är tam och behöver inget, men jag köpte ett när jag köpte henne också. så jag ska inte ta ut henne sista veckat?

Fridaaaa
0
#5

#4 Nej undvik det, i Hage går bra men inte sista dagarna.

 Medarbetare: Sällskapskaniner, Support.

[Asra1]
0
#6

okej tack för svaret! ska verkligen inte ta ut henne sista veckanSkrattande!

LinneaJohaanson
0
#7

Jag har ute mina dräktiga honor till dagen dom föder och även har jag ute dom varje dag då dom har ungar, från dag 1. 
Tycker det är onödigt att ha dom inne och bara få sitta i buren!

Mvh Linnea Johansson Kvick
Cherioshamstrar.weebly.com
Grundare av Hamsterbladet.webblogg.se