ny kanin gå ihop med äldre
jag har en kastrerad kaninhona som är snart 2 år, hon är jätte social och går lös i huset, och vi har i veckan köpt en ny kanin för att hon ska ha en kompis på dagarna, men dom gånger vi har låtit dom träffas så har honan hoppat på den lilla hanen och jag vet att det är så det ska gå till men hur länge/många ggr ska man låta detta hända, vi särar på dom dirr när det sker. dom har träffats 3 ggr och likadant varje gång. ska man ge upp eller ska man låta hon dominera han ? eller nå. det är svårt att förklara sig!

Grejen är ju att de måste få en chans att göra upp också. Och det ser nästan alltid värre ut när djur bråkar (och leker för den delen), än vad det verkligen är. Så det kan vara svårt att se vart gränserna går. Men de måste få en chans att komma överens, och det kommer trolgitvis inte förrän efter lite bråk.
Börjar de faktiskt skada varandra, så är det värre. Men är bara den ena dominant så ska inte det hända, för då görs det upp snabbt.

Vktigt att tänka på är ju också att de ska träffas på en så neutral yta som möjligt, där det inte finns några revir. Och att de har tillräckligt med plats för att springa runt på.
Inbäddat innehåll kan använda tredjepartscookies och spårningsskript.
Förmodligen ser hon hela huset som sitt revir om hon går lös överallt, är killen inte allför liten ( minst 12 v)? låt dem träffas under uppsikt på om möjl ett neutralt ställe ( badrum typ). Hon kommer rida o visa att det hon som störst o äldst men ger sej förhoppningsvis ganska snart med det. Min kastrerade hane red min unghona typ 2 ggr sen aldrig mer, bara kärlek 
Kanske svårare med en kastrerad hona..? Lycka till
okej, tack för alla svar, första gången jag har två kaniner! han är 15 veckor men modig som få! dom har träffats lite mer och i början är hon nästan rädd han men sen "anfaller" hon och jag är rädd att hon biter han för hon " morrar " man han skricker inte så :/ men vi försöker en ågng om dagen tills det förhoppningsvis funkar" en dag i taget :D